«خلیفه حفتر» و اسرائیل؛ دشمن دیروز و هم‌پیمان امروز

ظاهرا به نظر می‌رسد اسرائیل از صحنه سیاسی لیبی دور است اما گزارش‌های امنیتی نشان می‌دهد که تل‌آویو به دلیل منافع خود از «خلیفه حفتر» ژنرال شورشی لیبیایی حمایت می‌کند.

میدل ایست نیوز: در ظاهر امر به نظر می‌رسد اسرائیل از صحنه سیاسی و میدانی لیبی دور است اما گزارش‌های رسانه‌ای و امنیتی نشان می‌دهد که تل‌آویو به دلیل منافع و امنیت خود از «خلیفه حفتر»، ژنرال شورشی لیبیایی در نبرد علیه دولت وفاق ملی حمایت می‌کند.

اسرائیل که اکنون غرق در مشکلات داخلی خود است، تلاش می‌کند به دلیل تحت الشعاع قرار ندادن جایگاه و وجهه حفتر در برابر افکار عمومی کشورهای عربی و اسلامی و به ویژه طرفدارانش در شرق لیبی و در راس آنها، جریان سلفی موسوم به المدخلی و ملی‌گرایان وابسته به تفکرات عربی‌گرایی، روابط خود با وی (حفتر) را سرپوشیده نگه دارد اما این روابط از رهگذر گزارش‌های رسانه‌ای و پژوهشی اسرائیلی و عربی سر از رسانه‌ها پیدا کرده است.

در همین رابطه، روزنامه عبری‌زبان «جروزالیم پست» فاش کرد که افسران اسرائیلی مسئولیت آموزش به عناصر وابسته به حفتر در جنگ خیابانی را در سپتامبر سال 2019 برعهده داشتند.

این روزنامه اسرائیلی افزود: امارات نیز ارتش ملی لیبی به رهبری حفتر را به سامانه‌ موشکی اسرائیلی برای مقابله با پهپادهای مورد استفاده نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی که معمولا ساخت ترکیه است، تجهیز کرده است.

در همین ارتباط، «یوسف میلمان»، فعال رسانه‌ای اسرائیلی در یادداشتی برای روزنانه «میدل ایست آی» اظهار داشت: دستگاه اطلاعاتی اسرائیل موسوم به موساد برخی از افسران رده‌بالای حفتر را تحت آموزش تاکتیک‌های جنگی، گردآوری و تحلیل داده‌هایی امنیتی و نحوه فرماندهی عملیات‌های میدانی در مصر قرار داده است.

این روزنامه‌نگار اسرائیلی ادامه داد: حفتر در سال‌های 2017 و 2019 چندین بار با فرستادگان موساد در قاهره دیدار کرده و این فرستادگان به نیروهای حفتر برای خرید تجهیزات دید در شب و تفنگ‌های تک‌تیراندازی کمک کرده است.

روزنامه «موند دافریک» فرانسه هم در گزارشی به تاریخ دوم ژوئیه نوشت که حفنر در سال 2015 میلادی بعد از گفت‌وگو با عناصر موساد در اردن به اسرائیل سفر کرد و از مقامات اسرائیلی خواست تا مواضع گروه رقیب در شهر سرت در 450 کیلومتری طرابلس را بمباران کنند.

از این رو، روشن است حفتر که طرفدارانش از حضور وی در جنگ اکتبر 1973 علیه اسرائیل افسانه‌سرایی می‌کنند ، اکنون آماده است تا با دشمن دیروز خود برای تحقق هدفش یعنی حکمرانی بر لیبی دست دوستی بدهد تا علاوه بر برخورداری از نفوذ لابی یهودی در ایالات متحده امریکا برای تاثیرگذاری بر تصمیم‌گیران کاخ سفید از کمک‌های آموزشی و تسلیحات و موشک‌های ضدهوایی اسرائیلی برای مقابله با پهپادهای دولت وفاق ملی نیز استفاده کند، پهپادهایی که نقش تعیین‌کننده‌ای در شکست حفتر در جنوب طرابلس و در پایگاه هوایی الوطیه داشته است.

در همین راستا، «عبدالسلام البدری»، معاون نخست وزیر در دولت وابسته به حفتر پیشتر در گفت‌وگو با روزنامه عبری زبان تصریح کرد: «ما هیچ‌گاه دشمن اسرائیل نبوده و نخواهیم بود.»

البدری در ادامه پا را فراتر از این گذاشت و اظهار داشت: «ما به تل آویو پیشنهاد می کنیم تا ائتلافی متشکل از لیبی، مصر، یونان و قبرس یونانی‌نشین و اسرائیل تشکیل دهیم و توافقنامه دریایی مشترکی برای مقابله با توافق ترکیه و دولت وفاق ملی به منظور ترسیم مرزهای دریایی امضا کنیم.»

از همین رو، اسرائیل که برای ائتلاف با امارات، مصر و عربستان به منظور مقابله با ایران و جریان اسلامی تلاش می کند، از حفتر نیز که رویکردی نزدیک به محور کشورهای عربی یاد شده دارد، پشتیبانی می کند تا علاوه بر پیش‌بُرد سیاست‌های خود، تسلیحات خود را نیز به حفتر بفروشد.

مرکز پژوهش‌های امنیتی اسرائیل هم در گزارشی هشدار داده که پیروزی‌های ارتش لیبی بر نیروهای حفتر موجب تقویت جایگاه دولت وفاق ملی و همچنین نقش اثرگذار ترکیه در منطقه می‌شود و در مقابل ضعف محور اسرائیل، مصر، یونان و قبرس یونانی نشین را در برابر آنکارا را به دنبال دارد و این امر می تواند توافق محور یاد شده برای تقسیم منابع عظیم گازی در دریای مدیترانه را تحت الشعاع قرار دهد و طرح اسرائیل برای کشیدن خط لوله انتقال گاز از زیر دریا به یونان و ایتالیا از طریق قبرس یونانی نشین را با مشکل مواجه سازد چرا که کشیدن این خط لوله مستلزم چراغ سبز آنکارا خواهد بود که توافقی با دولت وفاق ملی بر سر ترسیم مرزهای دریایی امضا کرده است، از این رو حمایت اسرائیل از حفنر یکی از اهرم‌های اعمال فشار بر ترکیه به شمار می رود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
القدس العربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا