استقبال گروه‌های سیاسی عراقی از اقدام «مصطفی الکاظمی» در مشخص‌سازی زمان انتخابات زودهنگام پارلمانی

گروه‌های سیاسی عراقی با صدور بیانیه‌هایی جداگانه از اقدام «مصطفی الکاظمی» در مشخص‌سازی 6 ژوئن 2021 به عنوان زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد استقبال کردند.

میدل ایست نیوز: گروه‌های سیاسی عراقی با صدور بیانیه‌هایی جداگانه از اقدام «مصطفی الکاظمی» در مشخص‌سازی 6 ژوئن 2021 به عنوان زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد استقبال کردند.

در همین رابطه، ائتلاف النصر با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از اقدام الکاظمی در مشخص‌سازی زمان برگزاری انتخابات پارلمانی تصریح کرد: امیدواریم همه نهادها و گروه‌های سیاسی با همبستگی برای هموارسازی موانع مربوط به قانون انتخابات و عملکرد کمیساریا و اقدامات دولتی تضمین‌کننده انتخابات آزاد و سالم و به دور از وصایت، تسلط و تقلب تلاش کنند.

ائتلاف النصر در ادامه تاکید کرد که اعتبار تمام ساختار سیاسی در گرو فرایند انتخاباتی آتی و میزان سالم بودن آن و انعکاس اراده ملت و آرمان‌هایش و نیز تشکیل دولت ملی فعال و قادر به ترسیم روندهای ویژه در خدمت به مردم و کشور است.

«نعیم العبودی»، سخنگوی فراکسیون صادقون وابسته به عصائب اهل الحق با انتشار توئیتی نوشت: انتخابات زودهنگام گام مثبت و کارسازی خواهد بود زیرا وزن سیاسی هر یک از احزاب و فراکسیون‌ها را مشخص خواهد کرد و وهم و خیال موجود در شبکه‌های اجتماعی را از میان خواهد برداشت.

العبودی در پایان اظهار داشت: ما از همه کسانی که خواهان اصلاح و تغییر مثبت شرایط هستند، می خواهیم در انتخابات مشارکت پررنگ داشته باشند همچنین باید موضوع فراکسیون اکثریت را پیش از انتخابات حل و فصل کرد تا از تکرار مشکلات گذشته جلوگیری به عمل آید.

«سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق هم در واکنش به اعلام زمان برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی نخست وزیر اظهار داشت: تعیین موعد اجرای انتخابات از جانب نخست وزیر گامی موفق و در مسیر صحیح و نشانه جدیت دولت در عمل به وعده‌هایش است، از نهادهای قانون‌گذاری می‌خواهیم که در کمک به دولت روند تصویب قانونی شایسته برای انتخابات را تسریع بخشند که ضامن اجرای شفاف و عادلانه انتخابات و بیانگر اراده ملت به دور از فشارها و سیاسی کاری‌ها باشد.»

«محمد الغبان»، رئیس فراکسیون فتح در پارلمان عراق تصریح کرد: «ائتلاف فتح به دنبال برگزاری انتخابات پیش از موعد که قبلا به درخواست فراکسیون های سیاسی و در رأس آن ائتلاف فتح مشخص شده بود، است تا جزء اولویت های برنامه دولت فعلی باشد.»

وی افزود: «ائتلاف فتح به همراه سایر فراکسیون های سیاسی در جهت تکمیل قانون انتخابات و دادگاه فدرال برای فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات در موعد مقررش اقدام خواهد کرد.»

الغبان ادامه داد: «ائتلاف فتح همیشه خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد و مشخص کردن موعد آن بود.»

وی همچنین از پیشنهاد ائتلاف فتح مبنی بر برگزاری انتخابات در ماه آوریل سال آینده برای مناسب بودن شرایط آب و هوایی و قبل از ماه رمضان خبر داد.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق روز گذشته در یک پیام ویدئویی 6 ژوئن 2021 را به عنوان موعد انتخابات پیش از موعد عراق اعلام کرد.

الکاظمی در این سخنرانی که از شبکه های تلویزیونی پخش شد تأکید کرد که بسیاری گروه ها تلاش کردند عراق را غرق خون کنند و امیدها برای بهبود وضعیت کشور را نقش بر آب سازند.

او تأکید کرد که نزاع‌ها داخلی و منطقه‌ای بار دیگر امنیت و حاکمیت ارضی عراق را تهدید کرد و شخص وی و همه کسانی که به وی نزدیک هستند پیش از و در حین و پس ازتشکیل دولتش آماج اتهامات قرار گرفتند.

نخست وزیر عراق گفت که در این مدت 2 ماهه دولتش درگیر کارشکنی های بسیار بوده اما بی اعتنا به آنها بر هدف های اصلی تمرکز کرده است.

وی افزود که در اولین روزهای تشکیل دولت کمیته ای تخصصی برای بررسی قوانین انتخابات و وضعیت کمیساریای مستقل انتخابات تشکیل داده و پس از دریافت گزارش های لازم از این کمیته تخصصی روز 6 ژوئن 2021 را به عنوان روز برگزاری انتخابات پیش از موعد که خواست اول ملت عراق بوده اعلام می کنند.

در همین ارتباط، «نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون با انتشار توئیتی اظهار داشت: «نخست‌وزیر و رئیس جمهور تنها حق درخواست و نه منحل‌سازی پارلمان را دارند، همچنین یک‌سوم از نمایندگان هم حق درخواست انحلال پارلمان را دارند اما در هر دو حالت، تنها با رای اکثریت نمایندگان، پارلمان منحل می شود.»

«محمد الکربولی»، از سران ائتلاف القوی العراقیة هم اظهار داشت: ما در صورتی که الکاظمی بتواند مهاجران را به مناطق‌شان بازگرداند و اعتبارات مالی برای ساخت منازل‌شان بپردازد و گروه‌های شبه‌نظامی را از شهرشان خارج کند و کمیساریای انتخابات را از قبضه احزاب پرنفوذ خلاص کند، برگزاری انتخابات زودهنگام را تایید خواهیم کرد، در غیر این صورت، انتخابات صوری خواهد بود چرا که تحت تهدید سلاح بی‌ضاطه برگزار خواهد شد که مردم را به رای‌دهی به نفع خود وادار و آوارگان را از حق رای محروم خواهد کرد.

«ماجد شنگالی»، عضو حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق هم با انتشار توئیتی به به تعیین زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام از سوی الکاظمی واکنش نشان داد. شنگالی اظهار داشت: «الکاظمی به وعده خود در برنامه دولت در مشخص‌سازی زمان برگزاری انتخابات زودهنگام وفا کرد. وی با زیرکی و حرفه‌ای گری توپ را به زمین پارلمان انداخت. توییت الحلبوسی کاملا نشان می دهد که او از تصمیم الکاظمی در مشخص‌سازی زمان برگزاری انتخابات راضی نیست و درخواست او (الحلبوسی) برای برگزاری انتخاباتی زودهنگام تر، سخن حقی است که از آن اراده باطل می شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا