ترکیه: در زمان و مکان مناسب به اقدامات خسارت آور امارات در لیبی و سوریه پاسخ می دهیم

وزیر دفاع ترکیه ضمن محکوم کردن اقدامات خسارت آور امارات در لیبی و سوریه تاکید کرد ترکیه به اقدامات امارات در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد.

میدل ایست نیوز: «خلوصی اکار»، وزیر دفاع ترکیه، اقدامات خسارت آور امارات در لیبی را محکوم و تاکید کرد ترکیه به اقدامات امارات در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد.

اکار در گفت وگویی با شبکه خبری «الجزیره» قطر گفت: «ابوظبی اقدامات خسارت آوری در لیبی و سوریه مرتکب شده است؛ باید از ابوظبی پرسید انگیزه اش برای این اعمال خصمانه، مقاصد بد و این حسادت چیست.»

وی ادامه داد: «به مصر توصیه می کنم از اظهاراتی که نه تنها به نفع صلح در لیبی نیست بلکه جنگ را شعله ور می کند بپرهیزد.»

وزیر دفاع ترکیه با درخواست از کشورهایی که از خلیفه حفتر حمایت می کنند برای توقف حمایت از آن گفت که اگر امارات، عربستان، مصر، روسیه و فرانسه حمایت خود از حفتر در لیبی را متوقف نکنند، لیبی به ثبات نخواهد رسید.

پیش از این وزیر دفاع ترکیه توضیح داده بود که ترکیه در زمینه آموزش، همکاری، ارائه مشورت و پشتیبانی نظامی از نیروهای دولت به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل حمایت می کند.

اکار اشاره کرده بود که نیروهای شبه نظامی حفتر نزدیک بود که کنترل طرابلس را به دست بگیرند اما حمایت ترکیه از دولت لیبی معادله قدرت در این کشور را تغییر داد.

اخیرا نیروهای دولت وفاق ملی لیبی با حمایت ترکیه اکثر اراضی تحت کنترل نیروهای حفتر در شمال غرب کشور را بازپس گیری کردند.

نیروهای دولت وفاق ملی اعلام کرده بودند با حمایت ترکیه، سرت و پایگاه الجفره که در دست نیروهای حفتر است را بازپس خواهند گرفت اما مصر که از حفتر حمایت می کند تهدید کرده بود در صورت حمله نیروهای دولت وفاق ملی نیروی نظامی خود را به لیبی اعزام خواهد کرد.

لیبی از سال 2011 و در پی کشته شدن معمر قذافی، درگیر خشونت و جنگ داخلی است و مداخله خارجی در این کشور اوضاع را بدتر ساخته است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الخلیج الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن