نخست وزیر عراق شخصا به پرونده بحث برانگیزترین زندان عراق رسیدگی می کند

بازدید الکاظمی از این زندان چند ساعت پس از دیدار وی با «جنین هنیس پلاسخرت»، رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق، انجام شده است.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، روز پنجشنبه به صورت از پیش اعلام نشده از بدنام ترین زندان بغداد که گفته می شود بسیاری از فعالان تظاهرات در آن حضور دارند بازدید کرد.

این بازدید در حالی انجام شد که همچنان سرنوشت شماری از تظاهرات کنندگان سال گذشته نامعلوم مانده است.

بازدید الکاظمی از این زندان مجادلاتی سیاسی نیز در پی داشت، به خصوص که اندکی پیش از اعلام نتایج تحقیقات درباره خشونت ها در تظاهرات روز دوشنبه گذشته انجام شد.

دفتر نخست وزیر عراق روز پنجشنبه با صدور بیانیه و انتشار فیلمی خبر داد که الکاظمی به صورت از پیش اعلام نشده از زندان المثنی در مرکز بغداد بازدید کرده تا «شخصا از نبود هرگونه تظاهرات کننده در میان زندانیان مطمئن شود». این بیانیه جزئیات بیشتری از نتیجه این بازدید ارائه نکرد.

یک مقام بلندپایه در بغداد به «العربی الجدید» گفت که بازدید الکاظمی از این زندان چند ساعت پس از دیدار وی با «جنین هنیس پلاسخرت»، رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق، انجام شده است.

به گفته این مقام، پلاسخرت در این دیدار از دولت خواست که با جدیت درباره تعیین سرنوشت افراد ربوده شده و مفقود الاثر در تظاهرات اقدام کند تا مشخص شود که آنها زنده اند یا نه. این مقام افزود که بازدید از زندان المثنی به این علت بود که بیشترین حرف و حدیث ها درباره آن مطرح است و بسیاری معتقدند که زندانیان تظاهرات در این زندان به سر می برند.

این مقام عراقی تأکید کرد که بازدید شخص نخست وزیر نشان می دهد که وی اعتماد چندانی به گزارش های دستگاه های امنیتی ندارد و دستگاه های امنیتی را تا حد زیادی در خدمت منافع احزاب سیاسی می داند.

«نوره البجاری»، نماینده مجلس عراق از استان نینوا (مرکز آن: موصل) این اقدام الکاظمی را اقدامی «شجاعانه» توصیف کرد، به شرط آنکه با گام های دیگری همراه شود که پرونده زندان ها و افراد مفقود الاثر را باز کند.

او گفت که پرونده زندان های عراق موضوع پر حرف و حدیثی است به خصوص که برخی زندان ها در عراق تابع دولت نیست و گروه های مسلح بدون هماهنگی دولت آنها را در اختیار دارند.

به گفته البجاری بعد از آزادسازی موصل از چنگ تروریست های داعش، «هزاران تن» از مردم این شهر به اتهام همکاری با داعش بازداشت شدند و سرنوشت آنها مشخص نیست. وی افزود که لیست این افراد موجود است و در همان زمان به «حیدر العبادی»، نخست وزیر وقت، داده شده اما نتایج تحقیقات در این باره مشخص نشد.

البجاری تأکید کرد که اقدام الکاظمی اقدامی شجاعانه بود به شرط آنکه با اراده ای جدی برای تعیین تکلیف این افراد همراه شود و کمیته ای بی طرف و حرفه ای در مدت زمانی مشخص گزارشی درباره وضعیت زندان ها ارائه کند، «به خصوص که الکاظمی با توجه به سابقه اش در دستگاه اطلاعات عراق بی تردید اطلاعات بسیاری درباره زندان ها دارد».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن