ترکیه قرارداد نفتی یک شرکت امریکایی با «قسد» را محکوم کرد

وزارت خارجه ترکیه امضای قرارداد شرکت امریکایی با نیروهای دموکرات سوریه (قسد) را نادیده گرفتن قوانین بین المللی دانست.

میدل ایست نیوز: وزارت خارجه ترکیه امروز دوشنبه امضای قرارداد شرکت امریکایی با نیروهای دموکرات سوریه (قسد) در خصوص ثروت های نفتی سوریه را محکوم کرد و آن را نادیده گرفتن قوانین بین المللی خواند.

شرکت امریکایی “Delta Crescent Energy LLC” قراردادی را برای استخراج نفت، فرآوری و تجارت آن در شمال شرق سوریه با نیروهای دموکرات سوریه به امضا رساند.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: «گروه تروریستی ی پ ک/پ ک ک، آشکارا بلندپروازی خود برای جدایی از سوریه را از طریق چیرگی بر منابع طبیعی ملت سوریه نشان داد.»

در ادامه بیانیه ضمن تاکید بر لزوم بازگشت منابع طبیعی سوریه به ملت سوریه، آنکارا از حمایت واشنگتن از این گام که در واقع نادیده گرفتن قوانین بین المللی است و تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت آن را تهدید می کند و به عنوان منبع مالی تروریسم محسوب می شود ابراز تأسف کرد.»

پیش از این دمشق نیز قرارداد امضا شده میان شرکت امریکایی و نیروهای دموکرات سوریه را محکوم کرد و آن را به یغما بردن منابع سوریه و قراردادی میان دو سارق عنوان کرد.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای اعلام کرده بود این توافق تجاوز به حاکمیت سوریه و تداوم شیوه خصمانه امریکا در قبال سوریه از طریق به یغما بردن منابع ملت سوریه و ایجاد مانع برای تلاش های سوریه برای بازسازی مناطق آزاد شده از دست داعش محسوب می شود.

این بیانیه می‌گوید قرارداد یاد شده پوچ و خالی، غیرقانونی و ناقض حاکمیت ملی سوریه است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا