هیچ پیشرفتی در رایزنی های تشکیل دولت جدید لبنان حاصل نشده است

به گفته منابع آگاه این نگرانی هست که وقتی در اول سپتامبر «امانوئل مکرون» به بیروت برگردد هیچ تحولی در صحنه سیاسی کشور رخ نداده باشد.

میدل ایست نیوز: منابع مطلع از روند رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید لبنان تأکید می کنند که روند تشکیل دولت جدید بسیار طول خواهد کشید و به احتمال قوی نیروهای سیاسی لبنان نمی توانند در ضرب الاجل تعیین شده توسط رئیس جمهور فرانسه دست به اقدامی بزنند.

یک مقام در سطح وزیر و عضو «جریان ملی آزاد»، وابسته به رئیس جمهور لبنان، به «الشرق الاوسط» گفت که شکی نیست که آغاز رایزنی های پارلمانی با تأخیر انجام خواهد شد و چون اختلافات شدید است و هر گروهی نظر خودش را دارد و هنوز نیروها درباره گزینه های پیش روی خود تصور روشنی ندارند.

به گفته این منابع تماس های انجام شده در 48 ساعت گذشته به هیچ نتیجه ای درباره شخصیت رئیس دولت نرسیده است و تا وقتی که توافقی بر سر شخص نخست وزیر به دست نیاید رایزنی با نیروهای سیاسی درباره آن عملی نخواهد بود.

این منابع افزوده اند که روند مذاکرات از آنچه به تشکیل دولت «حسان دیاب» انجامید دشوارتر است و بسیار بعید است که تا دو هفته آینده توافقی حاصل شود و این نگرانی هست که وقتی در اول سپتامبر «امانوئل مکرون» به بیروت برگردد هیچ تحولی در صحنه سیاسی کشور رخ نداده باشد.

به گفته این منابع، «میشل عون» شخصا تمایل به تشکیل دولت وحدت ملی دارد و می خواهد همه نیروهای سیاسی اصلی در آن حضور داشته باشند تا همگی در روند اصلاحات سهیم شوند مگر آنکه گروهی خود نخواهد در دولت حضور داشته باشد.

این منابع تأکید کردند که نام های مطرح برای نخست وزیر همان است که قبلا بود، «سعد الحریری» و «نواف سلام»، و البته اخیرا «خالد قبانی»، وزیر سابق نیز به لیست نامزدها اضافه شده هرچند همچنان تمرکز اصلی بر الحریری است.

براساس این گزارش، این رایزنی ها به موضوع اجرای انتخابات ریاست جمهوری و اختلاف نیروهای سیاسی بر سر آن نیز پیوند خورده است.

این منابع همچنین اظهارات مخالفان دولت درباره تشکیل «دولت بی طرف» را «ناممکن دانسته اند چون اهل سنت حاضر به تکرار تجربه دیاب نیستند و فرانسه و امریکا هم از نخست وزیری الحریری حمایت می کنند و موضع جبران باسیل هم بعد از سفر ماکرون تضعیف شده است».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا