الخزعلی: چرا امریکا دربرابر حملات ترکیه از عراق دفاع نمی کند؟/ درباره خروج نیروهای امریکایی عراق است که تصمیم می گیرد یا امریکا؟

الخزعلی گفت اگر امریکا واقعا در پی کمک به عراق درصورت تعدی به این کشور است، می بینیم که ترکیه به عراق تعرض می کند و باید الان امریکا از عراق دربرابر ترکیه دفاع کند.

میدل ایست نیوز: «قیس الخزعلی»، دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق، در مصاحبه ای تلویزیونی تأکید کرد که عراق نیازمند روابطی دوستانه با کشورهای جهان و همسایگان و کشورهای عربی است.

او جمعه شب در مصاحبه ای تلویزیونی درباره سفر نخست وزیر عراق به ایالات متحده گفت که رئیس جمهور امریکا انگیزه هایی برای استقبال از الکاظمی دارد و می کوشد که از هر موضوعی برای انتخابات امریکا بهره برداری کند.

الخزعلی تأکید کرد که خروج نیروهای امریکایی باید اولویت اول این سفر باشد و افزود که این پرسش برای ما مطرح شده که آیا این امریکایی ها هستند که درباره خروج از عراق تصمیم می گیرند یا عراقی ها.

او گفت که موضوع خروج نیروهای امریکایی با جدیت مطرح نشده و این برداشت را ایجاد می کند که هیئت عراقی اهتمامی به این موضوع یا شجاعت لازم را نداشت و افزود که موضوع خروج نیروهای امریکایی از زبان وزیر امور خارجه و نخست وزیر عراق مطرح نشد و این مقامات امریکایی بودند که این موضوع را مطرح کردند در حالی که خروج این نیروها مصوبه مجلس عراق است و لازم بود که نخست وزیر پیگیر اجرای این مصوبه باشد.

دبیر کل عصائب اهل الحق تأکید کرد که امریکایی ها گفته اند که تا سه سال آینده در عراق خواهند بود و این خلاف قانون اساسی عراق است که وجود پایگاه های نظامی خارجی در عراق را ممنوع دانسته است.

او گفت که حضور نیروهای امریکایی بایست در حد مستشاران نظامی و تکنسین های فنی می ماند ولی موضوع به سربازان رزمی هم کشیده شد با وجود طرف عراقی شهامت لازم برای خارج کردن این نیروها را ندارد.

الخزعلی تأکید کرد که ترامپ می گوید که این نیروها برای آن در عراق هستند که اگر ایران دست به اقدامی علیه عراق زد به عراق کمک کنند، اما چنین چیزی رخ نخواهد داد و افزود که عراق قهرمانانی دارد که می توانند از آن دفاع کنند و نیازی به امریکا نداریم.

او گفت: «اگر امریکا واقعا در پی کمک به عراق درصورت تعدی به این کشور است، می بینیم که ترکیه به عراق تعرض می کند و اگر امریکا واقعا در دغدغه عراق را دارد و به توافق نامه چارچوب استراتژیک [توافق نامه امضاشده میان عراق و امریکا در دولت نوری المالکی] احترام می گذارد باید الان از عراق دربرابر ترکیه دفاع کند».

وی ادامه حضور نیروهای رزمی خارجی در عراق را موجب حساسیت کشورهای همسایه و منطقه دانست و گفت که اگر امریکا می خواهد که ایران دست به اقدامی علیه عراق نزند باید نیروهایش را از عراق خارج کند و افزود که ترامپ در پی تصفیه حساب های خود با ایران است و این کار را در خاک عراق انجام می دهد.

دبیر کل عصائب افزود که نیروهای مقاومت اخیرا ضربه سختی به ارتش امریکا وارد کرده و آنها مجبور شدند در این باره سکوت کنند.

او گفت که ارتش امریکا در زمان بوش هم نتوانست دربرابر «نیروهای مقاومت» عراقی ایستادگی کند و افزود که ماندن امریکایی ها به مدت 3 سال قابل قبول نیست و ما باید جواب خون شهدا را بدهیم و تأکید کرد که نیروهای مقاومت عراقی توانایی دفاع از حاکمیت ارضی کشور و آزادی کشور و جلوگیری از حضور نیروهای خارجی در عراق را دارند.

الخزعلی همچنین از سکوت هیئت عراقی درباره بازگرداندن آرشیو یهودیان عراق از امریکا انتقاد کرد و همچنین موضوع کمک 200 میلیون دلاری امریکا به عراق را شرم آور خواند و گفت که عراق کشوری ثروتمند است که نیازی به صدقه های واشنگتن ندارد و افزود که مصطفی الکاظمی بیش از این مبلغ را به اقلیم کردستان داده است.

دبیر کل عصائب گفت که شرکت های امریکایی ای که عراق با آنها قرارداد بسته مشکلات اقتصادی شدیدی دارند و در آستانه ورشستگی هستند و افزود که نباید پرونده برق عراق را به صورت گروگانی دست امریکایی ها درآورد.

او درباره تکرار پدیده ترور فعالان مدنی در هفته گذشته به خصوص در استان بصره گفت که فردی که اخیرا در بصره ترور شد فردی با مواضع سازنده در دفاع از عراق و حشد است و افزود که برخی گروه های دارای نفوذ پروژه ای را دنبال می کنند که لازمه موفقیت آن هرج و مرج در بصره است.

الخزعلی گفت که این گروه اول شایعه ترور یک فعال رسانه ای را اعلام کردند و بعد فعال مدنی را کشتند و اتهام وارد کردن به نیروهای امنیتی در این باره ظلم است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا