جنگنده‌های F-16 عراق؛ بحران نگهداری و تسلیح

جدال لفظی در عراق از هفته‌های اخیر درباره دقت و صحت گزارش‌های دال بر زمین‌گیر شدن شمار زیادی از جنگنده‌های F-16 عراق بعد از چند ماه از خروج دو شرکت امریکایی « لاکهید مارتین» و «سالی پورت» از عراق به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

میدل ایست نیوز: جدال لفظی در عراق از هفته‌های اخیر درباره دقت و صحت گزارش‌ها و اطلاعات دال بر زمین‌گیر شدن شمار زیادی از جنگنده‌های F-16 عراق بعد از چند ماه از خروج دو شرکت « لاکهید مارتین» و «سالی پورت» و مستشاران و تکنسین‌های امریکاییِ مسئول راه‌اندازی و نگهداری این جنگنده‌ها از عراق به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است؛ جنگنده‌های F-16 که ستون فقرات نیروی هوایی عراق به شمار می‌رود، بعد از حملات علیه پایگاه هوایی بلد به عنوان آشیانه این جنگنده‌ها و خروج تکنسین‌های امریکایی با مشکل نگهداری و راه‌اندازی مواجه است.

گزارش‌هایی که کشورهای غربی و امریکایی اخیرا منتشر کرده‌اند، حاکی از آن است که پس از خروج کارشناسان امریکایی از عراق، شمار زیادی از جنگنده‌های F-16 از مدار خدمت خارج شده، گزارش‌هایی که با تکذیب مقامات رسمی عراق مواجه شده است.

فرماندهی عملیات مشترک عراق طی دو هفته گذشته با صدور دو بیانیه جداگانه، اخبار دال بر زمین‌گیر شدن جنگنده‌های F-16 را تکذیب و ضمن اذعان ضمنی به انصراف دو شرکت امریکایی از نگهداری و تعمیر جنگنده‌های مذکور تاکید کرد که این جنگنده‌ها با تلاش مستمر تکنسین‌های توانمند عراقی به پروازها و حملات خود علیه گروه تروریستی داعش ادامه می دهند.

اما این تکذیب فرماندهی عملیات مشترک با اظهارات یک مقام عراقی بلندپایه مطابقت و هم‎‌خوانی ندارد، وی در گفت‌وگو با العربی الجدید بر وجود مشکلات فنی مربوط به نگهداری و نرم‌افزار شماری از جنگنده‌های امریکایی تاکید کرد و افزود: هیات عراقی که مصطفی الکاظمی را در سفر به واشنگتن همراهی کردند، با طرف امریکایی درباره این موضوع رایزنی کردند و تفاهم درخصوص پشتیبانی از اسکادران جنگنده‌های F-16 حاصل شد.

به گفته این منبع دولتی، شمار اندکی از 36 جنگنده F-16 امریکایی هنوز مشغول پرواز و عملیات است اما بقیه جنگنده‌های موجود در آشیانه‌ها نیازمند انجام تعمیر و پشتیبانی در برخی ابعاد فنی و نرم‌افزاری است.

وی با اشاره به تعهد امریکایی‌ها در عدم تعویق در ارسال مهمات این جنگنده‌ها، تصریح کرد که پروازهای هوایی این جنگنده‌ها اکنون توسط هواپیماهای ائتلاف بین المللی ضدداعش که اخیرا فعالیت خود را افزایش داده اند، جبران می شود.

این مسئول عراق در ادامه اظهار داشت که بغداد اخیرا افرادی از نیروهای هوایی را برای یادگیری نگهداری و تعمیر جنگنده‌های F-16 به ایالات متحده امریکا فرستاده است اما این افراد حداقل نیازمند چندین ماه زمان برای اتمام دوره خود هستند، این در حالی است که نمی توان بدون تضمین موفقیت‌آمیز بودن نتایج، اسکادران کنونی را به مجالی برای تجربه و آزمون بدل کرد همچنین انکار مشکلات موجود در این زمینه را نمی توان ادامه داد.

از سوی دیگر، «حاکم الزاملی»، رئیس سابق کمیسیون امنیت پارلمان عراق با ربط دادن زمین‌گیر شدن جنگنده‌های F-16 با بحران مالی کنونی، تاکید کرد: قرارداد خرید جنگنده‌های مذکور شامل دو بند درباره تجهیز و تسلیح و نگهداری آن برای تداوم فعالیت‌هاست، نگهداری این جنگنده‌ها بسیار هزینه‌بر است به طور مثال بهای یک موشک مورد استفاده این جنگنده‌ها بیش از یکصد هزار دلار است و عراق به خاطر بحران مالی کنونی قادر به پرداخت هزینه‌های آن نیست اما لازم بود که واشنگتن فرایند نگهداری و تسلیح این جنگنده‌های مذکور را طی این مدت متقبل می شد چرا که استراتژی امنیتی موجود میان بغداد و واشگتن این امر را ایجاب می کند به ویژه که زمین‌گیر شدن جنگنده‌ها تاثیر منقی بر مبارزه با داعش دارد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا