واکنش سازمان ملل به اتهام‌زنی گروه «اولیاء الدم»

دفتر سازمان ملل متحد در عراق به ادعای یک گروه مسلح در استفاده نیروهای امریکایی از کاروان‌های سازمان ملل واکنش نشان داد.

میدل ایست نیوز: دفتر سازمان ملل متحد در عراق به ادعای یک گروه مسلح در استفاده نیروهای امریکایی از کاروان‌های سازمان ملل واکنش نشان داد.

در بیانیه دفتر سازمان ملل در عراق آمده است:

در سایه حادثه انفجار بمبی که اخیرا به هنگام عبور کاروان بشردوستانه وابسته به سازمان ملل در استان نینوا روی داد و منجر به زخمی شدن یک کارمند و وارد آمدن خسارت‌هایی به یک خودرو شد، سازمان ملل تمایل دارد تا مجددا بر موارد ذیل تاکید کند:

سازمان ملل با تکیه بر اصول و مبانی بی‌طرفی و منافع عمومی به همه مردم عراق خدمت می‌کند، این سازمان با درخواست دولت عراق در این کشور حضور دارد و با آن از نزدیک همکاری و هماهنگی دارد. فعالیت‌های ما حمایت مهمی در زمینه حقوق بشر، سیاسی، انتخاباتی و توسعه‌محور به سود همه مردم جهان فراهم می کند.

عراق عضو موسس در سازمان ملل است و ما با همکاری و هماهنگی کامل با مقامات محلی و ملی در عراق در چارجوب پایبندی کامل به قوانین نافذ این کشور فعالیت می‌کنیم، کارمندان سازمان ملل به ارزش‌ها و مبانی مورد اشاره در منشور سازمان ملل متعهد هستند؛ مبانی که شامل بی طرفی، عدم جانب‌داری و پاکدستی می شود.

همه کارمندان سازمان ملل باید به قوانین سفت و سخت حاکم بر فعالیت‌های اجرایی و فردی پایبند باشند، همه اموال و ممتلکات سازمان ملل منحصرا برای اجرای تصمیمات سازمان ملل مورد استفاده قرار می گیرد و هر گونه ادعایی در جانبداری سازمان ملل به سود سازمان یا کشور عضوی به هیچ عنوان صحت ندارد، این ادعاهای باطل به خود مردم عراق که سازمان ملل برای کمک به آنها تلاش می‌کند، آسیب و ضرر می رساند.

سازمان ملل در عراق به مردم این کشور از جمله آوارگان، پناهندگان و دیگر اقشار ضعیف کمک می کند و تا به امروز همراه با هزینه میلیاردها دلار در عراق در برنامه‌های تحت نظارت این سازمان، میلیون‌ها تَن از مردم از این خدمات بهره گرفته‌اند و جوامع متعددی در این شرایط دشوار اپیدمیک به کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند.

پیش از این گروه مسلح تازه‌تاسیس موسوم به «اولیاء الدم» با صدور بیانیه‌ای خطاب به «جنین بلاسخارت»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق نوشت که بر این گروه مسجل شده نیروهای امریکایی از کاروان های فنی سازمان ملل برای انتقال خود استفاده می کنند.

این گروه در متن بیانیه خود بمبگذاری جاده ای در مسیر کاروان سازمان بهداشت جهانی در 26 اوت در موصل را بر عهده گرفته و تصریح کرده امکان نابودی کامل خودرو را داشت ولی این کار را نکرد. دلیل این اقدام حضور نیروهای سیا در کاروان عنوان شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا