«جبران باسیل»: حزب الله به بازگشت از سوریه فکر می کند

وزیر خارجه سابق لبنان گفت که حزب الله لبنان در حال بررسی بازگشت از سوریه است و لبنانی ها از این تصمیم حمایت خواهند کرد.

میدل ایست نیوز: «جبران باسیل»، وزیر خارجه سابق لبنان گفت که حزب الله لبنان در حال بررسی بازگشت از سوریه است و لبنانی ها از این تصمیم حمایت خواهند کرد.

باسیل در سخنانی با اشاره به «طرح نجات» گفت که این طرح در بخش سیاسی شامل موضوع بی طرف کردن لبنان و گفت وگو بر سر میز مذاکره و در بخش اقتصادی شامل تسریع پرونده استخراج گاز و نفت و زمین و دریا و ترسیم مرزهای زمینی و دریایی می شود.

وزیر سابق امور خارجه لبنان افزود: «موضوع بی طرفی لبنان موضوعی مثبت برای لبنان است اما به گفت وگو و توافق داخلی و استقبال منطقه ای و حمایت بین المللی نیاز دارد.»

وی اشاره کرد که باید فورا توافقی برای بی طرفی لبنان صورت بگیرد زیرا لبنانی ها توانایی تحمل پیامدهای مشکلاتی که به حداکثر رسیده، ندارند.

باسیل گفت که لبنانی ها با قطعنامه بین المللی 1701 رو به رو هستند و آمادگی ندارند و نمی توانند لبنان را به نقطه آغاز عملیات های چریکی برگردانند و آن را به صحنه تسویه حساب اطراف خارجی تبدیل کنند.

در همین رابطه رئیس جریان آزاد ملی لبنان تاکید کرد که این جریان از طرح فرانسه در لبنان حمایت می کند و آن را زاده نیاز لبنان برای نجات و ثبات خود دانست که به خواسته لبنانی ها برای اصلاحات پاسخ داده و با طرح نجات و ایده های آن تطابق دارد.

باسیل طرح نجات را نتیجه اعتقادی دانست که خروج از بحران لبنان را تنها با اصلاحات سیاسی و مالی و اقتصادی موجود ممکن می داند و این را به معنای تغییر بزرگی عنوان کرد که پول و اقتصاد را در اولویت قرار می دهد تا مانع از کشیده شدن کشور به سوی هرج و مرج شود.

وی ضمن ارائه توضیحاتی از طرح نجات، از جریان خود دفاع و تأیید کرد که این جریان به شبه نظامی تبدیل نخواهد شد.

باسیل برخی طرف های داخلی و خارجی که جریان آزاد ملی را متهم به خرابکاری در پروژه های ساخت و ساز در لبنان می کنند پاسخ داد و تاکید کرد که برخی به عدم تکمیل کارهای خود افتخار می کنند و اینگونه از انتقاد رها می شوند.

گفتنی است وزیر خارجه سابق لبنان در راس فهرست شخصیت هایی سیاسی بود که تظاهرات کنندگان در لبنان وی را متهم به فساد کرده بودند و دولتی را که باسیل بخشی از آن باشد را غیر قابل قبول دانستند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
cnn عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا