حمایت امارات از عناصر پ ک ک در شمال عراق در دشمنی با ترکیه

اتهامات علیه امارات مبنی بر حمایت از عناصر مسلح حزب کارگران ترکیه (پ ک ک) در شمال عراق در چارچوب مقابله غیرمستقیم با ترکیه افزایش پیدا کرده است.

میدل ایست نیوز: اتهامات علیه امارات مبنی بر حمایت از عناصر مسلح حزب کارگران ترکیه (پ ک ک) در شمال عراق در چارچوب مقابله غیرمستقیم با ترکیه افزایش پیدا کرده است، این در حالی است که بیم آن می رود این امر به صورت مستقیم بر ثبات عراق تاثیر بگذارد و منجر به وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی در شمال این کشور شود.

در همین رابطه، «مختار الموسوی»، عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق، امارات را به حمایت ادامه‌دار از عناصر تروریستی پ ک ک در شمال عراق متهم کرد؛ اقدامی که می‌تواند امنیت و ثبات عراق را ذیل سیاست خصمانه ابوظبی علیه آنکارا مورد تهدید قرار دهد.

الموسوی در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: اطلاعات موثق از منابع امنیتی عراق ثابت می‌کند که امارات کانال‌های برای حمایت مستمر از عناصر پ ک ک ایجاد کرده و مسئولی اماراتی که یکی از افراد خانواده حاکم در ابوظبی است، در حمایت از عناصر گروه مذکور دست دارد.

این عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق اظهار داشت: طرح‌های کنونی امارات از رهگذر حمایت از عناصر حزب کارگران در شمال عراق در دشمنی با آنکارا تبدیل به عامل تهدیدکننده امنیت و ثبات بغداد شده است، حزبی که به صورت غیر قانونی در شمال عراق حضور دارد.

وی تاکید کرد: دولت بغداد باید سریعا با امارات وارد گفت‌وگو شود و هر گونه حمایت این کشور از عناصر پ ک ک را متوقف کند، ما نیز در پارلمان در این باره موضع‌گیری خواهیم کرد.

این اظهارات الموسوی در حالی مطرح می‌شود که برخی اطلاعات به بیرون درز کرده حاکی از آن است که نیروهای تیپ 80 پیشمرگه اقلیم کردستان اخیرا وسایل ارتباطی نوین، دستگاه‌های مکان‌یاب، دوربین‌های دید در شب و سامانه‌های اینترنتی را کشف و ضبط کرده‌اند که قرار بود به دست عناصر مسلح حزب کارگران ترکیه در شمال عراق برسد.

در همین ارتباط، یک مقام دولتی در بغداد که خواست نامش ذکر نشود، در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: حزب کارگران ترکیه از منازعات منطقه‌ای سوء استفاده می‌کند و به نظر می رسد توانسته کانال‌های ارتباطی با برخی کشورهای عربی مخالف ترکیه از جمله امارات و احتمالا عربستان ایجاد کند.

وی افزود: امارات اقدام به حمایت مالی، اطلاعاتی و رسانه‌ای از حزب کارگران می‌کند اما مجالی برای عبور و ارسال تسلیحات به منطقه مرزی عراق با کشورهای ترکیه و ایران فراهم نیست اما باید گفت که پول، مشکل اصلی حزب کارگران از زمان تاسیس بوده است و از ابتدا برای تامین منابع مالی وابسته به کمک‌های کُردهای اروپا و انجام فعالیت‌های تجاری‌ از طریق قاچاق بین سوریه، ترکیه، عراق و بخشی از ایران بوده است.

منبع مذکور اظهار داشت: دسترسی به منابع مالی این امکان را برای پ ک ک فراهم می کند که سلاح مورد نیاز خود را به راحتی از باندها و مافیاهای سلاح سوری، عراقی و حتی ایرانی تامین کند، در این میان، احتمال می رود که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در سفر خود به کشورهای شورای همکاری که از عربستان آغاز خواهد شد، با امارات این پرونده را در میان بگذارد.

در اواسط ماه ژوئن گذشته مقامات اقلیم کردستان اقدامات نظارتی بر حواله‌های مالی خودکار از امارات به اقلیم کردستان را تشدید کردند چرا که برخی اطلاعات ‌نشان می‌دهد که گروه‌های کُرد مخالف آنکارا از امارات حمایت مالی دریافت می‌کنند، امری که نیروهای امنیتی اقلیم موسوم به آسایش را به اعمال اقدامات جدید بر حواله‌های مالی از امارات وادار کرد. در این میان، ناظران این اقدامات را صوری توصیف کردند زیرا می‌توان اموال مذکور را از کشور ثالث که با اقلیم کردستان روابط بانکی دارند، ارسال کرد.

از سوی دیگر، «اثیل النجیفی»،استاندار اسبق نینوا و از رهبران جبهه نجات و توسعه عراق اظهار داشت: این عراق و ترکیه است که از حمایت امارات از عناصر پ ک ک متضرر می شوند.

النجیفی تصریح کرد: اطلاعات در دسترس نشان می دهد که دستگاه اطلاعاتی امارات نشست‌هایی با سران پ ک ک در درون اراضی عراق برگزار کرده‌اند، امری که بسیار مخاطره‌آمیز است و می تواند بحران موجود میان ترکیه و امارات را به داخل اراضی عراق بکشاند، دولت عراق نباید اجازه این کار را بدهد.

وی در پایان اظهار داشت: حضور عناصر پ ک ک در درون اراضی عراق پیش از هر چیز، نقض قانون اساسی به شمار می رود و می تواند باب درگیری‌های منطقه‌ای در عراق را بگشاید و منافع راهبردی این کشور را تحت الشعاع قرار دهد لذا دولت عراق باید در قبال پرونده این حزب قاطعانه موضع‌گیری کند و به حضور عناصر آن در عراق پایان دهد تا کشور به میدانی برای درگیری‌های منطقه‌ای تبدیل نشود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا