فشارهای امریکا بر لبنان برای آغاز مذاکرات مستقیم با اسرائیل تا پیش از انتخابات امریکا

مقامات بلندپایه اسرائیلی و امریکایی از تلاش های امریکا برای آغاز مذاکرات مستقیم میان لبنان و اسرائیل برای حل «اختلافات مرزی» خبر دادند.

میدل ایست نیوز: مقامات بلندپایه اسرائیلی و امریکایی از تلاش های امریکا برای آغاز مذاکرات مستقیم میان لبنان و اسرائیل برای حل «اختلافات مرزی» خبر دادند.

به گزارش نشریه «الاخبار»، وابسته به حزب الله لبنان، به نقل از پایگاه اسرائیلی «واللا» هدف دولت ترامپ آغاز مذاکرات مستقیم میان لبنان و اسرائیل پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکاست که در صورت تحقق می تواند «دستاوردی بسیار مهم» برای دونالد ترامپ شمرده شود، زیرا به جز پرونده تعیین مرزهای آبی که به صورت غیر مستقیم و با واسطه امریکا انجام می شد، لبنان و اسرائیل 30 سال است که هیچ مذاکره ای نداشته اند.

این گزارش افزوده که امریکا شرایط کنونی لبنان به لحاظ اقتصادی و پیامدهای انفجار بندر بیروت و فشار افکار عمومی برای حل مشکلات را فرصتی مناسب برای تلاش در این مسیر می داند.

براساس این گزارش «دیوید شینکر» در سفری به اسرائیل در دیدار با «یوول شتاینتز»، وزیر انرژی اسرائیل که مسئول مذاکرات مرزهای دریایی با لبنان است، و نیز با «گبی اشکنازی»، وزیر امور خارجه اسرائیل، دیدار کرده است.

شینکر دو هفته پیش نیز در سفر به بیروت به برخی مقامات لبنان و فعالان مدنی این کشور دیدار کرد و سپس نتایج این دیدارها را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشت و پیش نویس سند آغاز مذاکرات مستقیم با لبنان را نیز تحویل مقامات اسرائیلی داد.

این گزارش افزوده که برداشت کلی در اسرائیل این است که طرف لبنان آماده نرمش برای آغاز مذاکرات با اسرائیل است.

یک مقام اسرائیلی گفت که «لبنانی ها به این نتیجه رسیده اند که وقت حل مشکلات فرا رسیده است» و افزود که «اسرائیل آماده آغاز مذاکرات جدی است و امیدوار است که این مذاکرات در سال 2020 آغاز شود».

پیش از این لبنان مذاکراتی غیر مستقیم را با اسرائیل برای تعیین مرزهای آبی با هدف تعیین تکلیف ذخایر گازی دریای مدیترانه آغاز کرده بود.

این مذاکرات که آن را «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، هدایت می کرد با واسطه ایالات متحده انجام می شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الاخبار
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن