برگزاری نخستین جلسه شورای هماهنگی میان عراق، اردن و مصر

سخنگوی دبیرخانه هیات دولت عراق از برگزاری جلسه شورای هماهنگی میان عراق، اردن و مصر خبر داد.

میدل ایست نیوز: «حیدر مجید»، سخنگوی دبیرخانه هیات دولت عراق از برگزاری جلسه شورای هماهنگی میان عراق، اردن و مصر خبر داد.

در بیانیه دبیرخانه هیات دولت عراق آمده است: با استناد به دستور «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر و بنا به برگزاری نشست سه‌گانه اخیر در اردن درباره تشکیل شورای هماهنگی سه‌گانه، هیات دولت امروز نخستین جلسه شورای هماهنگی میان سه کشور را به ریاست «خالد بتال»، وزیر برنامه‌ریزی و با حضور هماهنگ‌کننده شورا و «حمید نعیم الغزی»، دبیر هیات دولت و دیگر اعضا برگزار کرد.

بتال در این نشست تاکید کرد این شورا مسئولیت فعال‌سازی و اجرای توافقات امضا شده پیشین میان سه کشور و امضای توافقات جدید را برعهده دارد، توافقاتی که می‌تواند منافع مشترک سه طرف در حوزه‌های انرژی، اقتصاد، تجارت، سرمایه‌گذاری، بهداشت و حمل و نقل را توسعه دهد و بازتاب مثبتی بر وضعیت عراق داشته باشد.

در این جلسه همچنین پیشنهاد شد تا شوراهای مشابهی در اردن و مصر برای تداوم ارتباط و دیدارها و امضای توافقات جدید تشکیل شود.

در این نشست همچنین مهم‌ترین پرونده‌های مشترک میان عراق و دو کشور اردن مصر و نیز لزوم تعیین‌تکلیف این پرونده‌ها طبق زمان‌بندی مشخص مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که الکاظمی به تداوم مناسبات دوجانبه میان عراق و مصر و اردن و دیگر کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی اهتمام دارد.

در نشست مذکور همچنین شش کمیته اصلی تشکیل شد که هفته آتی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد تا با بررسی‌های لازم، گزارش‌ها و پیشنهادات دوره‌ای به ریاست شورای هماهنگی ارائه دهد تا پس از بررسی مورد تایید قرار گیرد؛ این شش کمیته به شرح ذیل است: کمیته روابط خارجی، کمیته حمل و نقل و گذرگاه‌های مرزی، کمیته اقنصاد و سرمایه‌گذاری و عمران، کمیته انرژی و صنعت، کمیته آموزش و جوانان و فرهنگ و کمیته بهداشت و کشاورزی.

در پایان بیانیه دبیرخانه هیات دولت عراق آمده است که هدف از تشکیل شورای هماهنگی، تقویت همکاری عربی مشترک برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای و تهدیدات مشترک و دستیابی به راهکارهای سیاسی برای بحران‌های مختلف منطقه و توسعه شراکت‌های راهبردی متعدد است تا عراق علاوه بر بهره‌برداری از پتانسیل‌های خود و موقعیت جغرافیاییش تبدیل به عامل توازن و نقطه تلاقی منافع کشورها باشد نه اینکه مکانی برای نزاع بین منافع منطقه‌ای باشد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 11 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن