تفاوت مراسم اربعین امسال عراق در میان بحران مالی و کرونا

میلیون‌ها زائر حسینی امسال مراسم اربعین امام حسین (ع) را در شرایط سخت ناشی از انتشار ویروس کرونا و بحران مالی عراق برگزار می کنند.

میدل ایست نیوز: میلیون ها مسلمان در عراق و جهان در این روزها، اربعین امام حسین (ع) را در شرایطی سخت احیا می کنند، شرایطی که ناشی از ویروس کرونا و بحران اقتصادی در جهان به وجود آمده و عراق نیز از آنها در امان نبوده، اما این مسائل نتوانست مانع از برگزاری مراسم اربعین امسال در عراق شود بلکه این مراسم با تلاش بسیار و در همه سطوح خدماتی  بهداشتی و در همه استان هایی که میلیون ها زائر از آن عبور می کنند و به سمت کربلا می روند در حال برگزار شدن است.

آغاز پیاده روی عراقی ها

شهر کربلا هرساله میزبان میلیون ها زائر عراقی و خارجی است که به صورت پیاده از اکثر استان های جنوب عراق و به طور مشخص از شهر بصره و با عبور از میسان، ذی قار، دیوانیه و مثنی از 20 صفر برای احیای مراسم اربعین به سوی کربلا حرکت می کنند.

شهر کربلا که حادثه به شهادت رساندن سرور و سالار شهیدان در آن رخ داد هرساله شاهد حضور تجمعات گسترده ای برای احیای مراسم اربعین این امام مظلوم بود اما امسال این مراسم با سال های گذشته تفاوت دارد چرا که با انتشار ویروس کرونا و رکود اقتصاد عراق ناشی از سقوط قیمت جهانی فروش نفت همراه شده است.

مشارکت هزاران نفر در تامین شرایط برای برگزاری مراسم اربعین

معمولا این مراسم با هشدار امنیتی، خدماتی و بهداشتی همراه است و هزاران عضو وزارت کشور، دفاع و بهداشت علاوه بر هزاران داوطلب که ورود زائران به کربلا را تسهیل می کنند و توصیه هایی برای آگاهی بخشی نسبت به اقدامات پیشگیرانه از ابتلا به ویروس کرونا را ارائه می دهند.

استان کربلا از آغاز مراسم پیاده روی اربعین، میزبان 10 هزار موکب عزاداری و 7 هزار داوطلب برای ارائه خدمات بهداشتی، امنیتی و تسهیل حرکت زائران به سمت کربلا بود.

تخصیص سهمیه به زائران خارجی

برای اولین بار از سال 2003، مقامات عراق در تصمیمی، تعداد مجاز برای ورود زائران از کشورهایی که تمایل به شرکت در مراسم اربعین را دارند، مشخص کردند و این تصمیم در پی انتشار ویروس کرونا در جهان و به ویژه ایران اتخاذ شد.

«احمد ملا طلال»، سخنگوی نخست وزیری عراق پیش از این در توئیتی اعلام کرده بود که نخست وزیری عراق با تخصیص سهمیه 1500 نفری به کشورهایی که تمایل شرکت در مراسم اربعین را دارند موافقت کرده است.

عراقی ها قدم های خود را به دیگران هدیه می دهند

با عدم امکان حضور زائران خارجی به عراق؛ بسیاری از زائران عراقی قدم های خود را به کسانی که نتوانستند در مراسم اربعین شرکت کنند هدیه و در زیر قبه امام حسین (ع) به نیابت از آنها دعا می کنند.

اقدامات پیشگیرانه در مراسم اربعین امسال

عتبه مقدسه حسینی و عباسی، اقدامات پیشگیرانه ای برای حفظ سلامتی زائران و موکب ها طی برگزاری مراسم اربعین اتخاذ کردند تا با این اقدام و از طریق ضد عفونی با استفاده از مواد مجاز، شرایط ایمنی از لحاظ بهداشتی برای زائران حسینی فراهم کنند.

این اقدامات از آغاز حضور زائران برای برگزاری مراسم اربعین آغاز شده است، اقداماتی که پیش از این برنامه ریزی شده بود و در حفظ سلامتی زائران و کادر اجرایی برگزاری مراسم اربعین نقش دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا