وزیر دارایی عراق: ذخایر نقدی عراق 53 میلیارد دلار است

علاوی ذخایر نقدی بانک مرکزی عراق را 53 میلیارد دلار اعلام کرد که در بانک فدرال امریکاست و گفت اگر این مبلغ به کم‌تر از 20 میلیارد دلار برسد نشانه خطر است.

میدل ایست نیوز: «علی عبدالامیر علاوی»، وزیر دارایی عراق، تأکید کرد که ذخایر نقدی عراق 53 میلیارد دلار است.

او در مصاحبه با شبکه عراقی «الفرات» تأکید کرد که عراق به لحاظ مالی در خطر نیست و پرداخت‌ها براساس سازوکاری مهندسی شده که نیازی به قرض گرفتن نباشد و افزود که با کاهش درآمدهای نفتی اموال واریزی به خزانه کشور کاهش یافت و برای همین با مهندسی مالی یا برنامه‌ریزی مالی حقوق‌های کارکنان تأمین شد.

علاوی ذخایر نقدی بانک مرکزی عراق را 53 میلیارد دلار اعلام کرد که در بانک فدرال امریکاست و گفت اگر این مبلغ به کم‌تر از 20 میلیارد دلار برسد نشانه خطر است.

وزیر دارایی عراق افزود که وضعیت مالی کشور نظم لازم را ندارد و خرج‌های دولت بیش از دخل آن است و سامانه یکپارچه‌ای درباره وضعیت کارکنان ادارات وجود ندارد.

او تأکید کرد که نمی‌توان وضعیت کنونی را ادامه داد و حتی بانک جهانی نیز از دشواری اوضاع اقتصادی در عراق سخن گفته و عراق نیازمند برنامه‌ای فنی برای اصلاحات اقتصادی است و ضعف در اجرا به اقتصاد کشور آسیب شدید زده است.

علاوی همچنین تأکید کرد که اگر امریکا سفارت خود در بغداد را بندد پیامدهای بسیار سنگینی برای اقتصاد عراق خواهد داشت  چون بسیاری از دیگر کشورها نیز همین کار راخواهند کرد.

او گفت که شمار کارکنان موهوم (فضایی) در ادارات دولتی به  200 تا 300 هزار تن می‌رسد و از دولت عادل عبدالمهدی انتقاد کرد که در چهار ماه پایانی خود همه خزانه را خرج کرد و وقتی دولت را تحویل داد در خزانه فقط 1.3 هزار میلیارد دینار پول بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا