پروژه بندر مبارک کویت به علت بی فایده بودن متوقف شد

مدیر کل سازمان بنادر کویت اعلام کرد پروژه عظیم بندر مبارک به علت بی فایده بودن و ایجاد مشکلات ژئوپلتیک با همسایگان متوقف شده است.

میدل ایست نیوز: «یوسف العبدالله الصباح»، مدیر کل سازمان بنادر کویت اعلام کرد که کویت، پروژه عظیم بندر مبارک در جزیره بوبیان را متوقف کرده است.

وی با اشاره به اینکه می توان از زمین اختصاص یافته به این طرح برای پروژه های دیگر مانند تولید برق و شیرین کردن آب استفاده کرد گفت که پروژه 6.5 میلیارد دلاری بندر مبارک تا زمان انجام بررسی های بیشتر به حالت تعلیق در آمده است.

الصباح بیان کرد: «با توجه به عمق 1.5 متری آب های مجاور پروژه بندر مبارک، هزینه های لایروبی و امور دیگر هنگفت خواهد بود از این رو ایجاد بندر مفید یا سودده نیست و مشکلات ژئوپلتیکی با همسایگان ما به وجود آوره است و از طرفی دیگر کویت با بحران اقتصادی مضاعفی به علت ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت رو به روست.»

وی توضیح داد که مناقصه برای طراحی پروژه بندر هوشمند در هفته های آینده راه اندازی می شود و از طرفی دیگر به زودی مناقصه ای برای توسعه زیر ساخت ها در بندر شویخ اعلام خواهد شد.

مدیر کل سازمان بنادر کویت اشاره کرد که این سازمان قصد دارد 6 اسکله جدید در بندر به طول 1.8 کیلومتر احداث کند.

وی افزود که بندر شویخ پس از توسعه به مساحتی دست کم یک میلیون متر مربع و ظرفیتی از 1.5 میلیون تا 2 میلیون کانتینر گسترش خواهد یافت.

الصباح گفت که سازمان بنادر در حال بررسی امکان فعالیت این بندر به صورت کامل یا تقریبا کامل اتوماتیک است.

رئیس سازمان بنادر کویت با اشاره به اینکه این سازمان قصد دارد 4 شهرک لجستیکی ایجاد کند تا کویت به مرکزی منطقه ای در این زمینه تبدیل شود توضیح داد که این سازمان پس از تاخیر به دلیل ویروس کرونا، مناقصه طراحی مهندسی این چهار پروژه را اعلام کرد.

وی اظهار داشت این سازمان سالانه 50 میلیون سود از درآمد 100 میلیون دیناری به دست می آورد و انتظار می رود این چهار پروژه نیز تقریبا 300 میلیون دینار درآمد و سود بین 180 تا 200 میلیون دینار داشته باشد.

گفتنی است پروژه عظیم بندر مبارک یکی از اجزای اصلی نخستین مرحله از طرح شهر الحریر در شمال کشور به ارزش 86 میلیارد دلار بود.

همچنین بخوانید:

اختلافات مرزی در «خور عبدالله»؛ عامل تنش بین عراق و کویت

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا