واکنش مسعود بارزانی و نچیروان بارزانی به حوادث امروز بغداد

رئیس اقلیم کردستان عراق و رئیس حزب دموکرات کردستان با صدور بیانیه هایی حمله صبح امروز به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد را محکوم کردند.

میدل ایست نیوز: «نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق، و «مسعود بارزانی»، رئیس حزب دموکرات کردستان با صدور بیانیه هایی حمله صبح امروز به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد را محکوم کردند.

در بیانیه نچیروان بارزانی آمده که گروهی قانون شکن دست به آتش زدن دفتر حزب دموکرات در بغداد و آتش زدن پرچم کردستان و تصاویر نمادهای کرد زده و پرچم الحشد الشعبی را بر آن برافراشته اند.

او افزود که این اقدام محکوم و خرابکارانه است چون حمله به دفتر حزبی که از اصلی ترین نیروهای سیاسی کشور در سقوط دیکتاتوری بوده به معنای حمله به تاریخ مبارزات مشترک کردها با نیروهای عراقی انقلابی برای پایان دادن به ظلم و دیکتاتوری و حمله به همزیستی اجتماعی و تضعیف مسالمت اجتماعی و سیاسی و خلاف قانون و دموکراسی و حقوق بشر است.

او گفت که نیروهای پیشمرگه و الحشد الشعبی و نیروهای مسلح عراق در کنار هم تاریخ درخشانی تازه ای در جنگ با داعش رقم زدند و ابراز امیدواری کرد که این مشارکت به همکاری سیاسی بیشتر برای نجات ملت عراق از وضعیت اسفناک کنونی بینجامد.

بارزانی افزود که نباید اظهارات و مشاجره ها به تخریب این مشارکت تاریخی میان قومیت های عراق آسیب بزند و همه باید با استفاده از شراکت تاریخی و مبارزانی خود برای کمک به دولت مرکزی جهت مدیریت بهتر کشور استفاده کنند.

وی از همه نیروها خواست که آرامش را حفظ کنند و از دستگاه های ذی ربط در دولت فدرال خواست که با جدیت و سرعت تحقیقات و اقدامات قانونی لازم را پیش گیرد و با عاملان در چارچوب قانون برخورد کند.

«مسعود بارزانی» نیز با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که این اقدام کار گروهی آشوبگر بوده که «پرچم مقدس کردستان و پرچم حزب» را آتش زدند.

او این حمله «غیر انسانی» را به شدت محکوم کرد و افزود که چنین حملاتی چیزی از «مواضع کردها و ارزش های انسانی آنان» نخواهد کاست و بلکه به روشنی نشان می دهد که این «گروه ها تا چه حد عقب افتاده هستند».

بارزانی افزود که از دولت فدرال عراق انتظار واکنش به این اقدام را دارد و تأکید کرد که کسانی که «به ملت کرد و ارزش های آن اهانت کنند هزینه اش را خواهند پرداخت».

دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد نیز با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این اقدامات هیچ مشکلی را حل نمی کند و فقط به گروه های قانون شکن فرصت می دهد که امنیت و ثبات کشور را به بازی بگیرند.

این بیانیه افزود که آتش زدن پرچم کردستان و تحقیر نماد ملتی که دهه ها برای آزادی و دموکراسی عراق تلاش کرده اقدامی غیر اخلاقی است.

در این بیانیه گروه هایی که این اقدام غیر متمدنانه را راه اندازی کرده اند مسئول کامل تبعات آن دانسته شده اند و از دولت عراق خواسته شده که دربرابر این اقدامات با قاطعیت اقدام کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
السومریه
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن