ایزدیان عراق: خروج پ.ک.ک از سنجار برای صلح و ثبات منطقه ضروری است

معاون نخست وزیر اقلیم کردستان در امور ایزدیان تصریح کرد که خروج گروه تروریستی پ.ک.ک از سنجار برای برقراری صلح و ثبات در این منطقه ضروری است.

میدل ایست نیوز: «شیخ شامو»، معاون نخست وزیر اقلیم کردستان در امور ایزدیان در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی با انتقاد از ادامه حضور عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک در سنجار، اظهار داشت: خروج پ.ک.ک از سنجار برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه ضروری است.

شامو با اشاره به توافق امضا شده میان دولت مرکزی عراق و اداره محلی کرد شمال این کشور در رابطه با چگونگی اداره منطقه سنجار در 9 اکتبر جاری، گفت که براساس توافق مذکور هیچ گروه مسلح غیردولتی نباید در سنجار حضور داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در چارچوب توافق 9 اکتبر، تنها پلیس عراق و پلیس محلی مسئول تامین امنیت در سنجار هستند، اظهار داشت: حضور پ.ک.ک در منطقه شرایط را بدتر کرده است، خروج پ.ک.ک از سنجار برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه ضروری است.

معاون نخست وزیر اقلیم کردستان در امور ایزدیان با بیان اینکه امضای توافق میان بغداد و اربیل درباره سنجار نشان دهنده بهتر شدن وضعیت مردم منطقه است، تصریح کرد که گروه تروریستی پ.ک.ک نباید به مانعی بر سر راه امنیت و رفاه منطقه تبدیل شود.

گفتنی است، دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان عراق 9 اکتبر جاری توافقنامه‌ای به منظور ایجاد ثبات و امنیت در سنجار به امضا رساندند که براساس مهم‌ترین بند این توافقنامه، گروه تروریستی پ.ک.ک و گروههای وابسته به آن باید به حضور خود در سنجار پایان دهند.

طبق این توافقنامه، تامین امنیت جانی و مالی مردم بر عهده اداره پلیس سنجار، اداره امنیت ملی و سرویس اطلاعات ملی عراق خواهد بود. این نهادهای امنیتی وظیفه خود را بطور هماهنگ با نیروهای اقلیم کردستان انجام خواهند داد.

اقلیم کردستان و اقلیت ایزدی منطقه نیز همواره در دیدار با مقامات دولت مرکزی عراق نگرانی خود را از حضور عناصر تروریستی پ.ک.ک اعلام کرده‌ است. گروه تروریستی پ.ک.ک از اوت سال 2014 تاکنون به بهانه پاکسازی منطقه از گروه تروریستی داعش٬ در سنجار مستقر شده است.

گروه تروریستی داعش در 3 اوت 2014 با حمله به شهر سنجار در استان نینوای عراق، هزاران زن و کودک ایزدی را به اسارت گرفته و مردان را نیز قتل‌عام کرد. در پی اشغال یک سوم سرزمین‌های عراق از سوی داعش در ژوئن 2014، بیش از 5 میلیون نفر از مردم این کشور خانه‌های خود را ترک کرده و به مناطق امن‌تر در شمال و جنوب عراق پناه بردند.

صدها هزار نفر از این افراد به‌رغم پاکسازی عراق از اشغال تروریست‌های داعش در دسامبر 2017، به‌دلیل عدم بازسازی منازل خود و حضور گروه تروریستی پ.ک.ک در منطقه، نمی‌توانند به شهر و دیارشان بازگردند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
آناتولی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن