برنامه وزارت نفت عراق برای بهره‌برداری بهینه از منابع گاز/ میزان ذخایر گاز عراق چقدر است؟

وزارت نفت عراق بر اهتمام این وزارتخانه برای بهره‌برداری بهینه از «گاز همراه» و «گاز غیر همراه» با همکاری شرکت‌های بین المللی معتبر تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: وزارت نفت عراق بر اهتمام این وزارتخانه برای بهره‌برداری بهینه از «گاز همراه» و «گاز غیر همراه» با همکاری شرکت‌های بین المللی معتبر تاکید کرد.

«حامد یونس»، قائم‌مقام امور توزیع وزارت نفت نفت عراق تصریح کرد: میزان گاز همراهی که اکنون به هنگام تولید نفت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، 1500 میلیون متر مکعب است اما حجم کلی گاز همراه استخراج شده در میادین نفتی 2700 میلیون متر مکعب است.

وی افزود: وزارت نفت در نظر دارد تا همه گاز همراه از جمله 1200 میلیون متر مکعبی که در مشعل‌ها سوزانده می‌شود را با طرح‌های در دست اجرا تا پایان سال 2023 مورد بهره‌برداری قرار دهد و مانع از سوختن و هدر رفتن گاز همراه شود.

یونس در ادامه گفت: وزارت نفت همچنین طرح‌هایی برای بهره‌برداری از گاز غیر همراه در استان دیالی و میدان عکاس در استان الانبار در دست بررسی دارد اما به دلیل وضعیت امنیتی و مبارزه با گروه تروریستی داعش، شرکت‌های پیمانکار هنوز عملیات توسعه این میادین را آغاز نکرده‌اند، وی همچنین خبر داد که وزارت نفت با چندین شرکت بین‌المللی متخصص برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در دو میدان گازی مذکور وارد مذاکره شده است.

این مقام وزارت نفت عراق با بیان اینکه میزان ذخایر گازی عراق اکنون به 132 تریلیون متر مکعب است، اظهار داشت: وزارت نفت در تلاش است تا با بهره‌برداری بهینه از گاز همراه و غیر همراه، نیازهای کشور به انرژی گاز را تامین کند و به تولید انرژی برق و صنایع پتروشیمی و دیگر صنایع در کشور کمک کند.

وزارت نفت عراق در سال 2016 میلادی اعلام کرده است که در تولید گاز مایع به خودکفایی رسیده است و مازاد آن را هم برای درآمدزایی به کشورهای دیگر صادر خواهد کرد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا