الکاظمی در آلمان: عراق به روابط بین المللی پایبند است/ مرکل: انتخابات آتی عراق، اعتماد ملت به فرآیند سیاسی را باز می گرداند

نخست وزیری عراق تاکید کرد که سفرش به آلمان برای اثبات پایبندی عراق به روابط بین المللی و همکاری امنیتی و نظامی برای مقابله با تروریسم در منطقه است.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق امروز سه شنبه تاکید کرد که سفرش به آلمان برای اثبات پایبندی عراق به روابط بین المللی و همکاری امنیتی و نظامی برای مقابله با تروریسم در منطقه است.

الکاظمی در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان در برلین گفت: «به برلین آمده ام تا بر پایبندی عراق به روابط مستحکم و شراکت پایدار با آلمان تاکید و قدردانی فراوان دولت و ملت عراق از آلمان بابت کمک به عراق در مبارزه با تروریسم را منتقل کنم.»

وی ضمن تشکر از کمک های بشردوستانه آلمان و بازسازی برخی از مناطق گفت: «ما به همکاری امنیتی و نظامی برای مقابله با تروریسم از طریق پیمان ناتو امیدواریم و برای حل مشکل آوارگان و پناهندگان و رزمندگان خارجی تلاش می کنیم.»

نخست وزیری عراق با اشاره به اینکه آلمان کشور مهمی است و عراق سعی دارد شراکت مهمی با این کشور داشته باشد گفت که عراق مشتاق به دستیابی به تجارب آلمان در زمینه های اقتصادی و اطلاعاتی است.

وی در ادامه تصریح کرد که دولت برنامه ای را برای بازسازی اقتصاد آغاز کرده که آن را مقاله سفید نامیده و مشتاقانه منتظر بهره مندی از تخصص آلمان در این زمینه است.

الکاظمی ضمن اشاره به شراکت اقتصادی بین عراق و آلمان و نزدیک شدن به زمان اعلام مرحله دوم توسعه برنامه برق با مشارکت شرکت های آلمانی، بر تمایل این کشور برای همکاری بیشتر در زمینه توسعه زیرساخت ها تاکید و نسبت به استفاده از حمایت مالی آلمان ابراز امیدواری کرد.

الکاظمی با اشاره به شرایط سخت ناشی از انتشار ویروس کرونا برای همه کشورها و پیامدهای بهداشتی و اقتصادی که برجای گذاشته است گفت که این شرایط عراق را به سوی همکاری گسترده تر و استفاده از حمایت و تجارب آلمان در این زمینه ها سوق می دهد.

نخست وزیری عراق با ابراز امیدواری نسبت به بهره مندی از حمایت آلمان در زمینه تثبیت نهادهای دموکراسی و ساماندهی انتخابات آزاد و سالم، گفت که دولت متعهد شده تا انتخابات پیش از موعد را در نیمه سال آتی برگزار کند و تاکید کرد که بهره مندی انتخابات از بالاترین میزان شفافیت و سلامت برای دولت مهم است.

از سوی دیگر مرکل تاکید کرد که انتخابات عراق که قرار است در ژوئن 2021 برگزار شود اعتماد ملت عراق به فرآیند سیاسی را باز می گرداند.

صدر اعظم آلمان افزود که آلمان با برنامه بلند پروازانه خود، پشتیبانی خود از عراق را گسترش خواهد داد.

همچنین دفتر نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای رسمی اعلام کرد که وی در دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روابط دوجانبه و راه های گسترش آن در عرصه های گوناگون و شراکت عراق و آلمان در مبارزه با تروریسم و کمک های آلمان به بازسازی مناطق جنگ زده و نیز همکاری در عرصه بازسازی و نوسازی زیرساخت های عراق و شبکه برق و نقش شرکت های آلمانی در این عرصه را بررسی کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا