«الکاظمی»:دولت مسئول حفاظت از صندوق‌های رای در برابر تقلب و سلاح بی‌ضابطه است/تظاهرات مسالمت‌آمیز حق مسلم مردم است

نخست‌وزیر عراق به مناسبت نخستین سالروز تظاهرات 25 اکتبر در سخنانی بر حمایت حفاظت از تظاهرات‌کنندگان و اموال عمومی و خصوصی تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق به مناسبت نخستین سالروز تظاهرات 25 اکتبر در سخنرانی بر حمایت حفاظت از تظاهرات‌کنندگان و اموال عمومی و خصوصی تاکید کرد.

الکاظمی با بیان اینکه مسئولیت حاکم، شنیدن صدای مردم است و شهدای انقلاب اکتبر مسیر آینده کشور را مشخص کردند، اظهار داشت: اعتراضات اجتماعی عراق نقشه راهی را ترسیم نمودند که همگان بدان اذعان کردند و ما نیر طبق آن حرکت می کنیم.

وی با بیان اینکه دولت کنونی تشکیل شد تا بیانگر اراده مردم باشد، اظهار داشت:دولت برنامه‌ای برای مرحله آتی تدوین کرد که پایه و اساس آن برگزاری انتخابات سالم و عادلانه است.

الکاظمی ادامه داد: ما به 6 ژوئن به عنوان زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد پایبند هستیم و از پارلمان انتظار داریم که سازوکار قانونی انتخابات را تکمیل کند چرا که صندوق‌های رای بیانگر اراده تغییر سیاسی است و این صندوق‌های رای است که مشروعیت می بخشد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: دولت مسئولیت حفاظت از صندوق‌های رای در برابر تقلب و سلاح بی‌ضابطه را برعهده خواهد گرفت و ما طبق نظام بایومتریک انتخابات را برگزار خواهیم کرد.

وی درباره رخدادهای تظاهرات اکتبر گفت: وعده دادیم که کمیته حقیقت‌یابی درباره اتفاقات تظاهرات اکتبر تشکیل دهیم و علیرغم تردیدهای برخی، ما کمیته‌ای متشکل از قضات معروف به پاکدستی تشکیل دادیم و اکنون در مراحل پایانی فعالیت این کمیته قرار داریم.

الکاظمی ادامه داد: ما برنامه اصلاحی موسوم به «مقاله سفید» ارائه کردیم و در آن راهکارهای بلندمدتی برای ممانعت از فروپاشی اقتصادی تدوین کردیم و که اکنون اجرای آن را آغاز کردیم و پرونده‌های فسادی را گشودیم که پیشتر محال بود کسی این پرونده را بگشاید.

وی افزود: ما با آرامش و به شیوه دیپلماتیک برای جلوگیری از کشیده شدن عراق به جنگ منطقه‌ای تلاش کردیم، جنگی که نزدیک بود در اراضی کشور روی دهد.

الکاظمی اظهار داشت: ما در گفت‌وگوی راهبردی با امریکا برای تثبیت حاکمیت ملی به پیشرفت‌هایی دست یافتیم و در مسیر بازیابی اقتدار نهادهای نظامی و امنیتی گام‌ای بلندی برداشته ایم و مخالف این موضوع هستیم که نیروهای نظامی و امنیتی در برابر ملت بایستند.

نخست وزیر عراق با درخواست از همگان برای احترام به اقتدار دولت و جایگاه نظامیان، اظهار داشت: تظاهرات مسالمت‌آمیز حق اصیل ملت است و ما دستور اکیدی برای حفاظت از تظاهرات‌کنندگان صادر کنیم.

الکاظمی گفت: ما به هیچ عنوان تسلیم طرفداران گروه‌های دولت‌گریز و هواداران طرف‌های مختلف یا آسیب‌دیدگان مرحله کنونی در تلاش‌شان برای از قالب تهی کردن تظاهرات مسالمت‌آمیز و وارد کردن افراد فرصت‌طلب، مجرم و فتنه‌انگیز در میان آنها نخواهیم شد. این گروه‌ها که به واسطه سلاح بی‌ضابطه در ربودن دولت ناکام ماندند، تلاش خواهند کرد تا از صدای اعتراض مردم و دادخواهی‌شان سوء استفاده کنند. افرادی که در اداره کشور ناکام ماندند، کشور را به آستانه تجزیه و جنگ داخلی و تروریسم داعش کشاندند و عراق را میدان درگیری منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل کردند و خون مردم عراق را حفظ نکرده و به امانت‌شان وفا نکردند، به این افراد اجازه نخواهیم داد تا در میان مطالبات مردم‌مان رخنه کنند و میان دولت و مردم جدایی افکنند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن