جنبش تغییر کردستان: حزب دموکرات در حال تلاش برای حاکم کردن شرایط امنیتی حزب بعث در اقلیم است

«مسعود محمد» گفت که «مسرور بارزانی» می خواهد وضعیت اقلیم کردستان را به دوران رژیم بعث برگرداند که همه جا را نیروهای امنیتی گرفته بودند.

میدل ایست نیوز: «یوسف محمد»، رئیس فراکسیون جنبش تغییر (گوران) در پارلمان ایالتی کردستان عراق نسبت به «عقبگرد خطرناک» در پرونده حقوق بشر و آزادی در اقلیم کردستان هشدار داد.

او با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که حزب دموکرات کردستان به رهبری «مسعود بارزانی» در حال تدوین طرحی برای برخورد با هرگونه انتقاد از حکومت اقلیم است.

وی تأکید کرد که مقامات اقلیم کردستان از چندی پیش به اقداماتی ربودن فعالان سیاسی و روزنامه نگاران و معلمانی که مطالبه ای جز حقوق معوقه خود را نداشتند دست زده است.

به گفته محمد، بازداشت مخالفان در مناطق تحت کنترل حزب دموکرات کردستان به روش «باندهای تبهکار» و به نحوی ارعاب آمیز است که موجب ترس و وحشت خانواده ها و اطرافیان افراد بازداشتی می شود.

او افزود که حتی در مواردی که دستگاه قضایی فردی را تبرئه می کنند مقامات اقلیم همچنان او را در بازداشت نگه می دارند و این در مورد «بدل عبدالباقی برواری» و «شیروان شیروانی» رخ داده است ضمن آنکه در مواردی هم از افراد بعد از بازداشتشان هیچ اطلاعی در دست نیست.

این مقام کرد تأکید کرده که همه این اقدامات خلاف فصل دوم قانون اقلیم و قوانین عراق است و افزوده که حزب دموکرات درحال تدوین طرحی در مجلس ایالتی است که به موجب آن افراد بابت آنچه انتقاد از «سران حزبی» خوانده شده به حداکثر 7 سال زندان یا پرداخت جریمه محکوم می شوند.

وی افزود که چنین طرحی حکومت اقلیم را به یک دستگاه امنیتی تبدیل می کند به خصوص که در حال حاضر رئیس حکومت اقلیم یعنی «مسرور بارزانی» شخصیتی تربیت شده در نهادهای امنیتی حزبی است.

محمد افزود که بارزانی می خواهد وضعیت اقلیم کردستان را به دوران رژیم بعث برگرداند که همه جا را نیروهای امنیتی گرفته بودند و همه در حال تدوین گزارش علیه یکدیگر بودند.

او از دولت مرکزی عراق و نهادهای بین المللی به خصوص سازمان ملل خواست که «با تحت فشار قرار دادن حکومت ایالتی کردستان از این نقض آشکار قانون اساسی شوند و به آزادی فعالانی که سرنوشت آنها مشخص نیست و آدم ربایی هایی که هدف از آنها بستن دهان مردم و محدود کردن آزادی های عمومی و آزادی بیان است جلوگیری کنند».

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
القدس العربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا