واکنش سازمان ملل به کاریکاتورهای توهین‌آمیز: انتشار چنین تصاویری موجب تنش و نفرت‌پراکنی می‌شود

نماینده ویژه سازمان ملل برای ائتلاف تمدن‌ها انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز درباره پیامبر اسلام را غیرقابل قبول خواند.

میدل ایست نیوز: نماینده ویژه سازمان ملل برای ائتلاف تمدن‌ها انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز درباره پیامبر اسلام را غیرقابل قبول خواند و تمام جوامع را به احترام به باورهای دینی و ترویج فرهنگ برادری و صلح فراخواند.

«میگل آنخل موراتینوس»، نماینده عالی سازمان ملل برای ائتلاف تمدن‌ها با انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز درباره اسلام اعلام کرد: انتشار چنین تصاویر توهین‌آمیزی به مقدسات و ادیان موجب تنش و نفرت‌پراکنی می‌شود. ما خواستار احترام متقابل به تمام مذاهب، ادیان و عقاید و ترویج فرهنگ برادری و صلح هستیم.

وی تاکید کرد: این قبیل کاریکاتورهای تحریک‌آمیز موجب اعمال خشونت علیه غیرنظامیان بی گناه به دلیل مذهب، اعتقادات و نژادشان می‌شود، باید از چنین اقدامات خود داری کرد. این اقدامات موجب نفرت‌پراکنی و ایجاد فضای دوقطبی بین جوامع خواهد شد.

موراتینوس تمام جوامع را به احترام متقابل به باورهای دینی، عقاید فراخوانده وخواستار ترویج فرهنگ برادری و صلح شد.

نماینده ویژه سازمان ملل تاکید کرد: آزادی بیان باید به گونه‌ای مورد استفاده قرار گیرد که به تمامی اعتقادات مذهبی و و باورهای دینی احترام بگذارد. اقدامات خشونت‌آمیز نباید به هیچ مذهب، ملیت، تمدن یا گروه قومی ربط داده‌شود.

در همین رابطه، دولت مالزی روز گذشته کاردار سفارت فرانسه در این کشور را احضار و نسبت به افزایش گفتمان توهین‌آمیز و کینه توزانه و اقدامات تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان در فرانسه ابراز نگرانی کرد.

تاکنون در بسیاری از کشورهای اسلامی پویش‌ تحریم کالاهای فرانسوی در پی حمایت «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه از کاریکاتور توهین آمیز نسبت به پیامبر مکرم اسلام راه افتاده است.

همچنین بخوانید

در بحبوبه تحریم کالاهای فرانسوی؛ کشورهای اسلامی چقدر با فرانسه در تعامل اقتصادی‌اند؟

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا