دیدگاه طیف‌های مختلف عراق به انتخابات ریاست جمهوری امریکا چیست؟

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراقی در گزارشی به سه پرونده مورد نظر مسئولان عراقی برای پیگیری انتخابات ریاست جمهوری امریکا اشاره کرد.

میدل ایست نیوز: کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراقی در گزارشی به سه پرونده مورد نظر مسئولان عراقی برای پیگیری انتخابات ریاست جمهوری امریکا اشاره کرد.

در گزارش کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق آمده است که مسئولان و دولتمردان عراقی به دلیل سه پرونده ذیل، گام به گام انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا را زیر نظر دارند، سه پرونده مذکور به شرح زیر است؛ نخست پرونده حضور نظامیان امریکایی در عراق، دوم پرونده گروه تروریستی داعش و پرونده سوم، منازعه امریکا و ایران در اراضی عراق.

همچنین در این گزارش آمده است که میان گروه‌های سیاسی و طیف‌های مختلف عراق درباره انتخابات ریاست جمهوری عراق اختلاف‌نظر جدی وجود دارد؛ گروه‌های سیاسی شیعی معتقدند که پیروزی «جو بایدن» از منظر آرام‌سازی تنش و منازعه با ایران و الحشد الشعبی مفید خواهد بود، این در حالی است که کُردها در شمال عراق بر این باور هستند که بایدن احتمالا با قدرت از اقلیم کردستان در پرونده‌های مورد اختلاف با بغداد حمایت خواهد کرد لذا سیاست سرسختانه ترامپ نسبت به ایران اهمیت چندانی برای آنها ندارد اما گروه‌های اهل سنت علیرغم همگرایی برخی از آنها با ایران بیشتر تمایل دارند تا ترامپ پیروز این میدان شود چرا که وی مواضع تند و سختگیرانه‌ای علیه الحشد الشعبی و نفوذ ایران در عراق دارند.

در پایان این گزارش تاکید شده است که اختلاف‌نظر میان گروه‌های شیعی، سُنی و کُرد درباره انتخابات ریاست جمهوری امریکا ثابت می‌کند که اصول ثابت و جدی و نیز موضعی ملی و یکپارچه میان این گروه‌ها درباره موضوعات سیاست خارجی و تحولات بین المللی و منطقه‌ای وجود ندارد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
مونت کارلو الدولیة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا