مصر هم به صادرکنندگان برق به عراق می پیوندد

وزیر برق مصر، خبر داد که کشورش در حال ارزیابی جدی موضوع اتصال شبکه برق مصر به عراق از طریق اردن است.

میدل ایست نیوز: «محمد شاکر»، وزیر برق مصر، خبر داد که کشورش در حال ارزیابی جدی موضوع اتصال شبکه برق مصر به عراق ازطریق اردن است.

او در گفت وگو با پایگاه مصری «الوطن» تأکید کرد که بررسی های دقیقی در این باره شده و به مراحل پیشرفته ای رسیده و موضوع صادرات برق مصر به عراق از طریق اردن جدی است.

وی تأکید کرد که این موضوع در چارچوبی وسیع تر که شامل ایجاد شبکه برق کشورهای عربی به یکدیگر می شود مطرح شده است.

روز شنبه «مصطفی مدبولی» در سفر به بغداد گسترش روابط دوجانبه را بررسی کرد. در حاشیه این سفر، عراق و مصر 15 یادداشت همکاری برای گسترش روابط در عرصه های گوناگون امضا کردند.

پیش از این عراق از اتصال شبکه برق خود به اردن و نیز اتصال به شبکه برق کشورهای شورای همکاری خبر داده و تأکید کرده بود که اقدامات فنی لازم برای اتصال عراق به این شبکه ازجانب عراق به انتها رسیده و لازم است که در این باره در کویت هم اقدامات فنی انجام شود.

به گفته وزارت برق عراق، شرکت جنرال الکتریک که در حوزه نوسازی شبکه برق عراق فعال است اقدامات لازم برای اتصال عراق به شبکه برق اردن را هم انجام داده است.

این شبکه قرار است از طریق نیروگاه برقی القائم 150 مگاوات برق به عراق منتقل کند.

این به طول 300 کیلومتر ایجاد شده که 288 کیلومتر آن در خاک عراق و مابقی در اردن است.

به موجب توافقاتی که در سال 2019 میان عراق و عربستان انجام شد، اتصال شبکه برق عراق به کشورهای شورای همکاری از طریق کویت با هدف ایجاد بازار انرژی در منطقه انجام می شود که در مرحله اول بخش زیادی از نیاز برق عراق را تأمین و در مرحله دوم می تواند به قطبی برای فروش و توزیع انرژی در سرتاسر منطقه تبدیل شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الوطن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا