کرونا و سرقت آثار باستانی عراق

انتشار ویروس کرونا باعث افزایش فروش آثار باستانی مسروقه در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و غیره شده است.

میدل ایست نیوز: به نوشته وبگاه روزنامه المدی، مکان های تاریخی عراق، دهه ها به صورت قابل توجهی مورد چپاول و سرقت آثار باستانی قرار گرفته است.

با انتقال بودجه اختصاص یافته به این مکان ها توسط مسئولان برای مصرف آن در امور اقتصادی و هزینه های اجتماعی و اقدامات پیشگیری از انتشار ویروس همه گیر کرونا، عملیات چپاول و سرقت آثار باستانی رونق یافته است.

همچنان آثار به جا مانده از تمدن های باستانی شکوفا، زیر خاک عراق مدفون است و هنوز کشف نشده است.

بر اساس تحقیقات منطقه ای که اداره بازرسی آثار باستانی در دوره زمانی 2005 تا 2010 انجام داده است، تنها در استان ذی قار بیش از 1200 منطقه باستانی شناخته شده وجود دارد و از جمله این مناطق، شهر اور است که حدود 6000 سال قدمت دارد و از زمان کشف آن در سال 1855 تنها به میزان 5 درصد مورد کاوش قرار گرفته است.

به جز این مکان باستانی ارزشمند که به طور کامل با نرده احاطه شده است، مکان های باستانی دیگر از حفاظت مناسب برخوردار نیستند، در شرایطی که عراق همچنان از نبود زیر ساخت های ضروری و نیروی انسانی برای حفاظت میراث غنی و ارزشمندش رنج می برد.

«علی الربیعی»، باستان شناس می گوید: این مکان های تاریخی از زمانی که شناخته شده اند، مورد سرقت و چپاول بسیار قرار گرفته اند و در دهه های اخیر در حین تحریم اقتصادی و در زمان رژیم سابق، افزایش بسیاری در رونق سرقت آثارباستانی ایجاد شد و با وجود تحریم های شدید این فعالیت ها متوقف نشدند.

«طاهر کوین»، مدیر بازرسی آثار باستانی استان ذی قار می گوید: مکان های باستانی ذی قار در مساحت وسیعی گسترده شده است و حفاظت از همه این مناطق به ویژه با وجود تعداد کنونی پلیس حفاظت از آثار باستانی بسیار مشکل است.

به نوشته وبگاه الحره، کارشناسان باستان شناسی تاکید می کنند که انتشار ویروس کرونا باعث افزایش فروش آثار باستانی مسروقه در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و غیره شده است؛ چنان که مقامات را برای ممانعت از این عملیات قاچاق با ماموریت دشواری رو به رو کرده است.

به نوشته وبگاه بی بی سی عربی، شرکت فیس بوک، فروش آثار باستانی و تاریخی در سکوهای شبکه اجتماعی خود را ممنوع کرد و این تصمیم پس از کارزاری که پژوهشگران دانشگاهی به راه انداختند و پس از پژوهش و مطالعه ای که بی بی سی درباره نحوه فروش آثار به غارت رفته از عراق و سوریه از طریق این شبکه انجام داده بود، گرفته شد.

شرکت فیس بوک تاکید کرد که همه نوع تجارت آثار باستانی و تاریخی را در تمام سکوهای خود ممنوع کرده است.

به نوشته وبگاه الحرة، رادیوی عمومی ملی آمریکا از مسئولین عراقی نقل کرد که عملیات غارت و تجارت غیر قانونی آثار باستانی عراق در بازارهای بین المللی تا همین امروز ادامه دارد.

این رادیو در گزارشی اعلام کرد که عراق به عنوان موطن تمدن های اولیه معروف در جهان دارای حدود 30 هزار مکان باستانی مورد اطمینان است و این عدد  بر اساس گفته «هشام داوود»، مشاور «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، خیلی بیش از توان پلیس مسئول حفاظت آثار باستانی در عراق است.

وی افزود ما دارای هزاران مکان باستانی هستیم و تنها 4800 پلیس برای حفاظت از آنها داریم و به جز مشکلات اقتصادی و امنیتی وضعف دولت، این به معنای عدم توانایی ما است.

وی همچنین اشاره کرد که سارقان در مکان های کاوش نشده جنوب عراق حفاری می کنند و گاهی با هماهنگی با مجموعه داران عتیقه (کلکسیونرها) یا بازرگانانی که آنچه را می یابند در معرض فروش یا در حراجی ها قرار می دهند.

برخی از دانشمندان باستان شناس تخمین می زنند که حدود 80 درصد از آثار تاریخی در معرض فروش در فیس بوک یا فروشگاه اینترنتی ای بی مورد اطمینان نیست و یا جعلی است و یا به احتمال زیاد از مکان های باستانی، پیش از آغاز عملیات کاوش به صورت حرفه ای سرقت شده است.

میراث فرهنگی عراق در شرایط عدم وجود قانون و عملیات چپاولی که پس از سال 2003 رخ داد به شدت آسیب دید و این شرایط با تسلط گروه تروریستی داعش در سال 2014 بر مناطق وسیعی از خاک عراق و از جمله مکان های باستانی بدتر شد.

در آن زمان، مقامات عراقی و غربی اعلام کردند که آثار باستانی عراقی در بازار سیاه در معرض فروش گذاشته شده است و شبه نظامیان داعش پس از یورش به شمال کشور عراق با کمک واسطه ها به فروش گنجینه های غیرقابل قیمت گذاری می پرداختند.

این شبه نظامیان پس از تسلط بر مناطق وسیعی از سوریه و در هنگام تسلط بر شهر موصل در شمال عراق که حدود دو هزار مکان باستانی را در اختیار گرفتند در تجارت آثار باستانی تجربه و مهارت کسب کردند.

به نوشته وبگاه العربی الجدید، « ليندا آلبرتسون»، رييس انجمن تحقيقات مربوط به جرايم هنری (سازمانی که برای محافظت از میراث فرهنگی فعالیت می کند) از عملیات فروش آثار باستانی از طریق خانه های حراجی مانند کریستیز که با وجود اعتراض های کشورهای صاحب آثار تاریخی به تجارت این آثار ادامه می دهند، ابراز نگرانی کرد.

عراق یکی از بیشترین کشورهایی است که به شدت از غارت مکرر مکان های باستانی و مجموعه های تاریخی موزه ها آسیب دیده است، به ویژه پس از حمله ای که به رهبری آمریکا در سال 2003 رخ داد و موزه ملی عراق حدود 15 هزار اثر باستانی را از دست داد و تنها هفت هزار اثر را بازگرداند و همچنان مکان هشت هزار اثر باستانی دیگر نامعلوم است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا