مقام امریکایی: تحریم مقامات سیاسی لبنان به «جبران باسیل» منحصر نمی شود

این مقام علت مشخص تحریم باسیل را «برخی اطلاعات محرمانه» دانسته و تأکید کرد که امکان افشای آنها را ندارد.

میدل ایست نیوز: یک مقام بلندپایه امریکایی تأکید کرد که تحریم های امریکا علیه «جبران باسیل» پس از یک سال تحقیقات دقیق درباره فعالیت های اقتصادی وی انجام شده است.

این مقام امریکایی که روزنامه لبنانی «النهار» او را چهره ای مرتبط با پرونده لبنان و خاورمیانه معرفی کرده تأکید کرد که امریکا یک سال فعالیت های سیاسی و اقتصادی باسیل را زیر نظر داشته و بعد از پایان بررسی او را مشمول تحریم تشخیص داده است.

این مقام امریکایی در واکنش به توئیت باسیل که گفته بود از تحریم ها نمی ترسد، مدعی شد که او خود می داند که در لبنان فرد بدنامی است و نباید از این تصمیم غافلگیر شده باشد چون فردی به شدت آلوده به فساد است و در این باره از دیگر سران سیاسی لبنان پیش افتاده است.

این گزارش به نقل از این مقام افزوده که این تحریم پیامی روشن به همه نیروهای سیاسی لبنان است که حاضر نیستند عملکردشان را تغییر دهند «انگار که تظاهراتی در لبنان رخ نداده و انگار که انفجار بندر بیروت اتفاق نیفتاده است».

او همچنین خواستار جدیت نیروهای سیاسی لبنان برای اصلاحات مالی و سیاسی مورد انتظار جامعه بین المللی شده است.

این مقام تأکید کرده که امریکا فعالیت های اقتصادی حزب الله و متحدان آن در لبنان و منطقه و نیز فعالیت های اقتصادی نیروهای سیاسی لبنان را زیر نظر دارد و این چیزی نیست که با تغییر رئیس جمهور در امریکا متوقف شود.

او افزود که باسیل واپسین رهبر سیاسی لبنانی نخواهد بود که تحریم می شود.

این مقام علت مشخص تحریم باسیل را «برخی اطلاعات محرمانه» دانسته و تأکید کرد که امکان افشای آنها را ندارد.

این مقام امریکایی درباره اینکه آیا یکی از اهداف این تحریم ها بستن راه به سوی ریاست جمهوری باسیل در آینده است یا نه، گفته که نمی تواند در باره آینده سیاسی باسیل اظهار نظری کند.

پیش تر، «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان، وزیر خارجه این کشور را مأمور تماس با سفارت امریکا برای پیگیری علل تحریم «جبران باسیل» کرد.

به گزارش «النهار»، عون از «شربل وهبه»، وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان، خواسته که در تماس با سفارت امریکا در بیروت و سفارت لبنان در واشنگتن ادله و مستنداتی که باعث شده امریکا جبران باسیل را در لیست تحریم های خود قرار دهد، جویا شود.

او همچنین از وزیر خارجه خواسته که این مدارک را در اختیار دستگاه قضایی لبنان قرار دهد «تا تصمیمات قانونی لازم درباره آنها گرفته شود».

میشل عون تأکید کرده که شخصا این مسئله را پیگیری می کند تا در صورت وجود هرگونه شواهدی درباره اتهامات مطرح شده درباره باسیل، وی محاکمه شود.

جبران باسیل داماد رئیس جمهور لبنان و رئیس حزب جریان آزاد ملی لبنان، از گروه های اصلی مسیحیان این کشور و چهره ای جنجال برانگیز در فضای سیاسی لبنان است.

حزب الله لبنان نیز شب گذشته با صدور بیانیه ای تصمیم امریکا در اعمال تحریم علیه «جبران باسیل»، رئیس جریان آزاد ملی لبنان را محکوم کرد.

حزب الله لبنان این تصمیم امریکا را تصمیمی صرفا سیاسی و مداخله آشکار و گستاخانه در امور داخلی لبنان خواند.

در این بیانیه همچنین آمده است که امریکا از قوانین داخلی خود از جمله قانون مبارزه با تروریسم و قانون مبارزه با فساد برای گسترش هژمونی و نفوذ خود در جهان علیه کشورها، احزاب، جریان‌ها و یا هر شخص آزاد و شریفی سوء استفاده می‌کند، اشخاصی که در برابر سیاست‌های امریکا سرتسلیم فرود نمی آورند و دستوراتش را اجرا نمی‌کنند و با طرح‌هایش برای فتنه‌آفرینی، تجزیه و ایجاد درگیری‌های داخلی و منطقه‌ای موافقت نمی کنند.

حزب الله لبنان در پایان هدف از این تصمیم امریکا را به زانو درآوردن یک گروه بزرگ سیاسی لبنان در برابر شروط و دیکته‌های امریکا بر لبنان دانست و حمایت خود از جریان ملی آزاد را اعلام کرد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا «جبران باسیل»، وزیر امور خارجه سابق لبنان و رئیس جریان آزاد ملی را تحریم کرد.

باسیل در واکنش به تحریم‌های امریکا در توئیتر اعلام کرد: نه این تحریم‌ها من را نمی ترساند و نه وعده‌ها مرا اغوا می کند، من به بهای نابودی لبنان خود را نجات نمی دهم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
النهار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا