رویترز: نفس عربستان با پیروزی جو بایدن در سینه حبس شد

جو بایدن در جریان کارزار انتخاباتی متعهد شده بود که روابط با عربستان را مورد ارزیابی و بازنگری قرار دهد.

میدل ایست نیوز: «جو بایدن»، رئیس جمهوری برگزیده امریکا در جریان کارزار انتخاباتی متعهد شده بود که روابط با عربستان را مورد ارزیابی و بازنگری قرار دهد. وی خواهان پایان حمایت ایالات متحده از جنگ یمن شده و از ریاض خواسته بود در قبال مرگ جمال خاشقجی مسئولیت بیشتری را برعهده گیرد.

بایدن-2020 بدتر از کووید-۱۹

یک کاربر عربستانی در توییتر با نام کاربری «دکتر مونا» در واکنش به نتیجه انتخابات آمریکا این عبارت را منتشر کرد: «بایدن۲۰ تنها چیزی است که از کووید۱۹ بدتر است.» این در حالی است که بسیاری دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی در این کشور در ساعات اولیه انتشار خبر پیروزی بایدن که با واکنش‌های گسترده در سطح جهان همراه بود از هر گونه اظهار نظر خودداری کرده بودند.

رویترز در ادامه گزارش به یک منبع سیاسی در عربستان اشاره کرده که احتمال تیرگی روابط میان ریاض و واشنگتن را ضعیف دانسته و بر روابط تاریخی میان دو کشور تاکید کرده است.

در این میان، روزنامه عکاظ، چاپ عربستان سعودی با انتشار مطلبی نسبت به چگونگی رقم خوردن آینده حکومت این کشور نوعی بدگمانی و عدم حس اطمینان را مطرح کرده است.

در مقاله‌ای که در صفحه نخست این نشریه چاپ شده، آمده است: «منطقه در انتظار است…و خود را برای آنچه پس از پیروزی بایدن رقم خواهد خورد، آماده می‌کند.»

این در حالی است که عربستان ممکن است مدت زیادی در این انتظار باقی نماند، «نلیل کوئیلیام»، پژوهشگر مرکز تحقیقات «چتم هاوس» در لندن معتقد است دولت بایدن احتمالا به زودی نارضایتی‌های خود را از سیاست‌های ملی و خارجی عربستان سعودی اعلام خواهد کرد.

به گفته این محقق بریتانیایی «رهبران سعودی نگرانند که دولت بایدن و کنگره ناراضی آمریکا در قبال سیاست‌های ریاض مناسبات با عربستان از جمله روابط دفاعی را مورد بازنگری قرار دهند و این مسئله در نتیجه به ایجاد صداها و اقدامات مثبت در جهت پایان دادن به درگیری‌های یمن بیانجامد.»

ریاض مهم‌ترین حامی فشار حداکثری دولت ترامپ به ایران

عربستان همچنین از حامیان سرسخت فشار حداکثری دولت ترامپ به ایران بود که پس از خروج ایالات متحده از برجام با اعمال شدید‌ترین تحریم‌های اقتصادی برای به زانو درآوردن تهران همراه شد. ریاض اکنون نگران است زیرا بایدن وعده داده که به توافقنامه هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با تهران باز می‌گردد، توافقی که مذاکرات مقدماتی برای انعقاد آن در زمانی که وی معاون رئیس جمهور اوباما بود،‌ انجام شد.

یک منبع سیاسی در عربستان به رویترز گفته ریاض پتانسیل تعامل و همکاری با هر رئیس جمهوری را در آمریکا دارد زیرا به گفته وی «ایالات متحده کشور نهادهای قانونی است و همکاری‌های نهادی زیادی بین عربستان سعودی و ایالات متحده وجود دارد.»

در این میان سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی که تاکنون نسبت به نتایج انتخابات امریکا سکوت پیشه کرده بودند،  لحظاتی پیش به جو بایدن،نامزد دموکرات‌ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفتند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
یورونیوزیورونیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا