مخالفت حزب دموکرات با درخواست نمایندگان پارلمان برای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم توسط بغداد

حزب دموکرات اقلیم کردستان با درخواست شماری از نمایندگان پارلمان برای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم توسط بغداد مخالفت کرد.

میدل ایست نیوز: «ریبین سلام»، عضو حزب دموکرات اقلیم کردستان با درخواست شماری از نمایندگان پارلمان برای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم توسط بغداد مخالفت کرد.

سلام در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: حزب دموکرات اقلیم کردستان به رهبری مسعود بارزانی با ایده الکترونیکی‌سازی و پرداخت مستقیم حقوق کارمندان اقلیم توسط بغداد مخالف است چرا که اقلیم موجودیتی قانونی است که دولت، پارلمان و وزارتخانه‌های خاص خود را دارد و در قانون اساسی عراق هم به رسمیت شناخته است و نمی توان از طریق اقدام مذکور، آن را نادیده گرفت.

این عضو حزب دموکرات اظهار داشت: قانون اساسی عراق حق دستیابی اقلیم به بودجه خاص را تضمین کرده است که طبق اموال اختصاص داده شده، اولویت‌ها تعیین می شود لذا ایده وصل کردن حقوق کارمندان اقلیم کردستان به دولت فدرال درتضاد با قانون اساسی و مردود است و موجودیت اقلیم را تحت الشعاع قرار می دهد.

پیش از این 112 نماینده طی درخواستی از ریاست پارلمان عراق خواستار این امر شده بودند تا حقوق کارمندان اقلیم کردستان به صورت الکترونیکی و مستقیما توسط دولت فدرال و نه دولت محلی اقلیم پرداخت شود.

در سندی که منتشر شده و به امضای 112 عضو پارلمان از فراکسیون‌های مختلف رسیده است، امضاکنندگان از ریاست پارلمان خواستند تا درخواست آنها را در سریع‌ترین زمان ممکن در دستور کار قرار دهد.

اقلیم کردستان عراق که به صورت الیگارشی عمدتا توسط خاندان بارزانی اداره می‌شود به دلیل کاهش شدید بهای جهانی نفت و فساد افسارگسیخته موجود در آن، چند ماهی است از پرداخت حقوق کارمندان خود ناتوان مانده، اقدامی که با اعتراضات گاه و بی گاه کارمندان مواجه شده است که خواستار پرداخت حقوق خود توسط دولت مرکزی شده اند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن