علت انصراف شرکت‌های سعودی از سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی عراق چیست؟

سخنگوی وزارت کشاورزی عراق دلیل انصراف شرکت‌های سعودی از سرمایه‌گذاری در منطقه بیابانی غربی و جنوبی عراق را اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: «حمید النایف»؛ سخنگوی وزارت کشاورزی عراق دلیل انصراف شرکت‌های سعودی از سرمایه‌گذاری در منطقه بیابانی غربی و جنوبی عراق را اعلام کرد.

النایف در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: بسیاری از کشورها خواهان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی عراق هستند اما سرمایه‌گذاری عربستان در نتیجه هماهنگی و مذاکرات اخیر میان بغداد و ریاض مطرح شده بود.

وی افزود: انصراف شرکت‌های سعودی نه به دلایل مورد اشاره رسانه‌ها بلکه به دلیل مشکل فنی بوده است؛ سعودی‌ها خواهان سرمایه‌گذاری 50 ساله در اراضی مذکور در مقابل آب‌های زیرزمینی کافی برای تنها 10 سال بودند، امری که منجر به بروز اختلافات فنی و انصراف شرکت‌های مذکور شد.

سخنگوی وزارت کشاورزی عراق اظهار داشت: فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی عراق به روی همه شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های داخلی باز است.

پیش از این، «کریم الخفاجی»، وزیر کشاورزی عراق گفته بود عربستان در صدد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی صحرای غربی عراق در استان های مثنی و نجف اشرف و انبار بود اما لازمه این سرمایه گذاری تضمین منابع آبی برای 50 سال بود.

الخفاجی افزود که عربستان در پی تبدیل این زمین ها به کشتزارهای علوفه برای پرورش دام بود و می خواست یک میلیارد دلار در این عرصه سرمایه گذاری کند اما وزارت منابع آبی عراق تأکید کرد که ذخایر آبی عراق فقط به اندازه 5 سال آینده قابل ضمانت است.

او گفت که به این ترتیب سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامداری منطقه صحرای غربی فعلا به تعویق افتاده است.

وزیر کشاورزی عراق افزود که پس از این مذاکرات موضوع دیگری مطرح شد و آن سرمایه گذاری عربستان در بخش منابع آبی عراق و ایجاد نظام های آبیاری هیدرولیک به منظور جلوگیری از هدررفتن آب و ذخیره آب است.

وی اظهار داشت که توافقات اولیه برای سرمایه گذاری عربستان در این عرصه انجام شده است.

همچنین بخوانید

چرا برخی در عراق نگران سرمایه گذاری عربستان در این کشور هستند؟

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن