آمادگی زودهنگام جریان صدر برای به دست آوردن ریاست دولت آتی عراق

جریان صدر به خصوص پس از آنکه برای دستیابی به ریاست دولت آتی عراق خیز برداشته است، بیش از سایر فراکسیون ها در پارلمان برای انتخابات زودهنگام آتی در عراق فعالیت می کند.

میدل ایست نیوز: با وجود اینکه هنوز شک بر فضای سیاسی عراق در خصوص امکان برگزاری انتخابات پارلمان زودهنگام عراق در موعد مقررش یعنی 6 ژوئن 2021 حاکم است اما به صورت مشخصی آمادگی برخی برای انتخابات در روزهای اخیر در بغداد نمایان شده است.

در همین راستا سفرهای میدانی مقامات سیاسی، نمایندگان و رهبران فراکسیون ها به محله های فقیر نشین و حاشیه ای و همچنین سخنرانی های خیابانی، وعده و وعیدهای مربوط به خدمات و تامین فرصت های شغلی به صحنه سیاسی عراق بازگشته است.

اما در این میان جریان صدر بیش از سایر فراکسیون ها فعالیت می کند به خصوص پس از آنکه سران این جریان اعلام کردند که جریان صدر قصد دارد ریاست دولت آتی را به دست آورد.

در همین راستا یکی از سران بارز در جریان صدر به رهبری «مقتدی صدر» به العربی الجدید گفت که آمادگی عمومی برای انتخابات که جریان صدر سعی دارد دست کم صد کرسی در پارلمان را کسب کند آغاز شده است.

وی ادعا کرد که دولت آتی عراق بخشی از سهم جریان صدر خواهد بود و اظهار داشت که دوره حزب الدعوه و مجلس اعلی به علت کاهش محبوبیت مردمی و ناکامی آنها در مدیریت دولت های گذشته به پایان رسیده است.

این عضو برجسته جریان صدر ضمن اشاره به اینکه جریان صدر پس از تجربه ناموفق با حزب کمونیست عراق و جریان های مدنی به تنهایی و با یک لیست وارد انتخابات خواهد شد، گفت که نشانه هایی از ائتلاف کمونیست ها با جریان های مدنی دیگر در این انتخابات از میان میدان های تظاهرات برآمده است و رقابت میان اسلامگرایان در کربلا، نجف و سایر مناطق خواهد بود از این رو جریان صدر با آنها متحد نشده بلکه آنها رقیب انتخاباتی خواهند بود.

وی درباره چگونگی تعامل دولت آتی با امریکایی ها در سایه شعار جریان صدر مبنی بر تحریم و قطع ارتباط با واشنگتن گفت: شرط نیست که رئیس دولت آتی از جریان صدر باشد بلکه از سوی آن انتخاب خواهد شد و به احتمال زیاد از افراد خارج از جریان صدر خواهد بود.

این عضو جریان صدر افزود: صدر برای دستیابی به اکثریت در پارلمان جدید برنامه ریزی می کند تا بتواند نخست وزیر را شخصا انتخاب کند، نخست وزیری که صدری نباشد اما نزدیک به جریان صدر باشد و با همه طرف های سیاسی ارتباط داشته و از حمایت ایران و امریکا نیز بهره مند باشد.

به گفته او، صدر سختی انتخاب شخصی که امریکا و ایران موافق با نخست وزیری او نباشند را می داند.

وی ذکر کرد که کار برای انتخاب چهره های جدید برای نامزدی جریان صدر علاوه بر تعدادی از نمایندگان سابق فراکسیون الاحرار و برخی از نمایندگان فعلی پارلمان در حال انجام است و بدنه سیاسی این جنبش در حال انتخاب نام جدید برای لیست و همچنین انتخاب نامزدها پس از دیدار با آنها است.

از طرفی دیگر «احسان الشمری»، رئیس مرکز تفکر سیاسی در بغداد در گفت وگویی با العربی الجدید گفت که جریان صدر بر طرفداران ایدئولوژیک خود که تابع مقتدی صدر هستند تکیه می کند چرا که اکثریت نیروهای سیاسی به طور مشخص نیروهای شیعه اثرگذاری خود بر طرفدارانشان را از دست دادند.

وی معتقد است که صدری ها می توانند اکثریت را در مقابل سایر نیروهای شیعه در انتخابات آتی به دست بیاورند از این رو مساله تشکیل دولت جدید عراق مطرح و تبلیغ می شود اما انتظار می رود دولت آتی دولت اکثریت نباشد چرا که جریان صدر بین 70 تا 80 کرسی در پارلمان به دست خواهد آورد بنابراین دولت بعدی عراق دولت ائتلاف خواهد بود.

الشمری احتمال داد که صدر حتی با وجود کسب کرسی بیشتر از سایر فراکسیون ها، شخصی از جریان صدر را برای نخست وزیری انتخاب نکند چرا که نمی خواهد مسئولیت شکست و ناکامی آن بر عهده جریان صدر باشد از این رو فقط تشکیل دهنده دولت باقی خواهد ماند.

وی همچنین احتمال داد که صدر اکثریت وزارت ها در دولت جدید به خصوص وزارت های سهم شیعه ها را کسب کند و این همان چیزی است که صدر بیش از ایده به دست گرفتن نخست وزیری آن را ترجیح می دهد.

از طرفی دیگر، «عقیل الردینی»، عضو ائتلاف نصر در پارلمان عراق، اظهارات صدری ها درباره امکان دستیابی به صد کرسی در پارلمان و تشکیل دولت جدید را تبلیغات انتخاباتی زودهنگام عنوان و اشاره کرد که طرفداران جریان صدر از اولین انتخابات که در سال 2003 برگزار شد تا به امروز ثابت و مشخص هستند و جریان صدر در همه دوره ها نتوانسته بیش از 40 کرسی به دست بیاورد از این رو در انتخابات آتی نیز تعداد کرسی ها از 50 کرسی فراتر نخواهد رفت چرا که رقابت شدیدی با توجه به تمایل مردم برای تغییر و حضور احزاب سیاسی جدید در کشور وجود دارد.

وی گفت که مردم از اسلامگراها با عناوین و اسامی مختلفشان انتقاد می کنند و این همان مساله ای است که دستیابی جریان صدر به صد کرسی در پارلمان را غیر ممکن و محال می کند.

الردینی با اشاره به مساله انتخاب نخست وزیری آینده و تشکیل دولت به صورت کلی نیز گفت که این مساله به توافقات و ائتلاف های پس از انتخابات بستگی دارد و نمی توان این امر را در اختیار یک طرف مشخص دانست.

پیش از این و در روز گذشته مقتدی صدر با انتشار توئیتی موضع خود نسبت به سوگندش برای عدم مشارکت در انتخابات آتی را توضیح داد.

صدر در توئیتی نوشت: «اگر عمری باقی بود، از نزدیک و با دقت اتفاقات را دنبال خواهم کرد، اگر دیدم اکثریت صدری وارد پارلمان می شوند و آنها نخست وزیری آینده را انتخاب خواهند کرد بنابراین آنها را یاری خواهم کرد و همانطور که عهد بسته بودیم برای تکمیل پروژه اصلاحات وارد انتخابات خواهم شد.»

وی افزود: «علتی که برای آن سوگند به عدم مشارکت در انتخابات خورده بودم از بین خواهد رفت و من از سوگندی که یاد کرده بودم رها می شوم و این تنها برای رهایی عراق از فساد، وابستگی و انحراف است.»

صدر در پایان گفت که ای عزیزان دین، مذهب و وطن در خطر است، همه شما مسئوليد و همه شما نسبت به زير دستانش بازخواست مى شويد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا