«الاخبار»: تهدید امریکا به تحریم همه کسانی که در دولتی با حضور حزب الله در لبنان حاضر شوند

ایالات متحده تهدید کرده که هر کسی را که در دولتی با حضور حزب الله در لبنان مشارکت کند تحریم خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: یک نشریه لبنانی خبر داد که ایالات متحده تهدید کرده که هر کسی را که در دولتی با حضور حزب الله در لبنان مشارکت کند تحریم خواهد کرد و این موضوع عامل اصلی بلاتکلیفی دولت لبنان شده است.

به گزارش نشریه «الاخبار»، نزدیک به حزب الله لبنان، به نقل از منابع آگاه، در 14 نوامبر، «مایک پومپئو»، وزیر خارجه امریکا، در ضیافت شام «جیمی مکورت»، سفیر امریکا در پاریس، با حضور شماری از دیپلمات‌های لبنانی به صراحت تأکید کرده که اگر دولتی با مشارکت حزب الله لبنان تشکیل شود، هر کس که در آن عضو باشد تحریم می‌شود.

براساس این گزارش، یک روز بعد این اظهارات، سفیر امریکا در فرانسه از چند کانال به مقامات لبنانی این پیغام را فرستاده که «امریکا مشارکت حزب الله در دولت جدید لبنان را برنمی‌تابد و هرکس در چنان دولتی حضور داشته باشد تحریم می‌شود».

این منابع تأکید کرده‌اند که پیغام امریکا قاطع و غیر قابل مذاکره بوده است و در دیدار پومپئو با رئیس جمهور فرانسه در کاخ الیزه نیز بحث درباره موضوع لبنان بسیار مختصر بوده و فقط ماکرون توانسته موافقت پومپئو با تعویق تحریم‌ها را بگیرد.

به گفته این منابع، این تهدید باعث شده که «سعد الحریری»، مأمور تشکیل کابینه، در تنگنا قرار بگیرد و همه متقاعد شوند که برای تشکیل دولت لبنان باید منتظر آغاز به کار دولت بایدن بود و این معنایی جز تشدید بحران‌های اقتصادی و اجتماعی لبنان دارد و چه‌بسا به عقب‌نشینی الحریری از نخست‌وزیری بینجامد.

این نشریه همچنین تأکید کرده که در چنین شرایطی موضوع فعال کردن دولت پیشبرد امور به ریاست «حسان دیاب» بار دیگر در حلقه‌های سیاسی لبنان مطرح شده است هرچند موانع حقوقی جدی دربرابر آن وجود دارد.

ایالات متحده در اوایل ماه جاری میلادی «جبران باسیل» از شاخص ترین رهبران سیاسی مسیحی لبنان را تحریم کرد. اقدامی که باعث اختلال در روند تشکیل دولت لبنان شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الاخبار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا