اربیل خطاب به بغداد: تاخیر در ارسال بخشی از بودجه، نقض حقوق مشروع مردم اقلیم است

نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، تاخیر بغداد در ارسال بخشی از بودجه اقلیم را «اقدامی مخاطره‌آمیز» توصیف کرد.

میدل ایست نیوز: «مسرور بارزانی»، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، تاخیر بغداد در ارسال بخشی از بودجه اقلیم را «اقدامی مخاطره‌آمیز» توصیف کرد.

بارزانی در جلسه کابینه اقلیم کردستان گفت: در این نشست درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به مذاکرات با دولت فدرال درباره حقوق و مطالبات مالی اقلیم کردستان به ویژه پس از تصویب قانون استقراض سال 2020 از سوی نمایندگان پارلمان عراق در سایه عدم حضور فراکسیون‌های کُرد رایزنی شد.

نخست‌وزیر دولت محلی اقلیم کردستان افزود: اربیل همه تلاش خود را بکار بست و به تمام تعهدات خود برای دستیابی به توافقی جامع با دولت فدرال عمل کرد و همچنان به مذاکرات ادامه می دهد.

وی افزود: دولت اقلیم کردستان تنها نهاد رسمی و ذیربط برای مذاکره با دولت فدرال به منظور حل و فصل مشکلات است و اربیل به هیچ عنوان درباره حقوق قانونی و مالی مردم اقلیم، چانه‌زنی نخواهد کرد.

بارزانی تصریح کرد تاخیر در ارسال بخشی از بودجه اقلیم کردستان، اقدامی مخاطره‌آمیز و نقض حقوق مشروع مردم اقلیم است.

کابینه اقلیم کردستان همچنین تصمیم گرفت نامه‌ای رسمی به اسم دولت اقلیم به هیات دولت فدرال عراق بفرستد و در آن خواهان ارسال بخشی از بودجه اقلیم برای ماه‌های (5-6-7-10) شود چرا که این مبالغ، حقوق مشروع اقلیم کردستان است و دولت فدرال علیرغمی اینکه این موضوع ارتباطی با قانون استقراض سال 2020 ندارد، آن را پرداخت نکرده است.

دولت اقلیم ضمن تقدیر از موضع «جنین پلاسخارت»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق در رابطه با موضوع حقوق کارمندان اقلیم کردستان، از سازمان ملل و جامعه جهانی خواست تا از تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی ریشه‌ای میان اربیل و بغداد با هدف تضمین مطالبات مالی و قانونی اقلیم حمایت کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا