معترضان ناصریه خواستار دخالت مرجعیت برای برخورد با «شبه نظامیان وابسته به صدر» شدند

تحصن کنندگان و تظاهرات کنندگان میدان الحبوبی ناصریه با انتشار بیانیه ای گروه های مسلح وابسته به «سید مقتدی صدر» را به کشتار تظاهرات کنندگان متهم کردند.

میدل ایست نیوز: تحصن کنندگان و تظاهرات کنندگان میدان الحبوبی ناصریه با انتشار بیانیه ای گروه های مسلح وابسته به «سید مقتدی صدر» را به کشتار تظاهرات کنندگان متهم کرده و خواستار استعفای دولت شدند.

در این بیانیه آمده که مردم ناصریه خود را برای گرامی داشتن کشتار سال گذشته آماده می کرد که ناگهان «شبه نظامیان تابع یک گروه سیاسی (جریان صدر) طی اقدامی که سرانشان نیز از آن حمایت کردند وارد میدان الحبوبی شدند و بدون هیچ مجوزی چادرهای معترضان را آتش زدند.

این بیانیه افزوده که در این اقدام بیش از صد تن کشته و زخمی شدند و این همه در برابر چشم نیروهای امنیتی رخ داد که هیچ کاری برای حمایت از معترضان نکردند و گویی با یکدیگر توافق کرده بودند.

در این بیانیه آمده که این شبه نظامیان با سلاح خود همه نقاط کلیدی ناصریه گرفته و این شهر به دست آنها افتاد و نیروهای امنیتی دربرابر همه این حوادث سکوت اختیار کردند.

این معترضان از مرجعیت عالی شیعه خواسته اند که برای حفظ جان جوانان و برخورد با شبه نظامیان وارد عمل شود به خصوص که این گروه ادعای عمل به یک مسئولیت دینی را دارد.

آنان همچنین خواستار استعفای دولت الکاظمی به علت این ناتوانی در حفظ اقتدار حکومت و حفاظت از جان مردم شده اند و خطاب به مسئولان محلی ناصریه گفته اند که «مردم ناصریه شما را تنبیه خواهند کرد».

در این بیانیه همچنین از سازمان ملل خواسته شده که در این موضوع دخالت کند.

همزمان منبعی آگاه در اداره بهداشت الناصریه از افزایش تلفات رخدادهای روزگذشته میدان الحبوبی در این شهر خبر داد.

منبع مذکور تصریح کرد: آمار نهایی تلفات اتفاقات روز گذشته میدان الحبوبی به 4 کشته و 90 مجروح افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: از میان مجروحان، 75 نفر با چاقو و 15 نفر با شلیک گلوله زخمی شده‌اند.

این درگیری‌ها در حالی روی داد که روز گذشته طرفداران صدر به میدان الحبوبی در شهر الناصریه، مرکز استان ذی‌قار حمله کردند و خیمه‌های تظاهرات‌کنندگان و تحصن‌کنندگان را آتش زده و تلاش کردند تا بر این منطقه تسلط یابند، در این میان نیروهای امنیتی تنها به نظاره این درگیری‌ها بسنده کردند.

در همین رابطه، «سلام اللامی»، فعال اجتماعی در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: ده‌ها تن از هواداران صدر از جمله افرادی که سلاح‌های سبک در دست داشتند، تلاش کردند تا تظاهرات‌کنندگان را از میدان الحبوبی خارج کرده و برای پیش بردن اهداف سیاسی، بر این میدان تسلط یابند.

اللامی افزود: تظاهرات‌کنندگان موجود در خیمه‌ها سعی کردند مانع از تسلط طرفداران صدر بر میدان الحبوبی شوند اما آنها با چماق، لوله‌های آهنی و چاقو به تظاهرات‌کنندگان بی دفاع حمله کردند.

سفارت انگلستان در بغداد با صدور بیانیه ای رسمی خشونت ها در ناصریه را به شدت محکوم کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ناس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا