ماموریت دشوار عربستان برای اقناع متحدان خود در مسیر آشتی با قطر

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت ماموریت عربستان برای متقاعد کردن شرکای خود برای آشتی با قطر در سایه مواضع مخالف مصر و امارات دشوار به نظر می‌رسد.

میدل ایست نیوز: روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت ماموریت عربستان برای متقاعد کردن شرکای خود برای آشتی با قطر در سایه مواضع مخالف مصر و امارات دشوار به نظر می‌رسد.

وال استریت ژورنال افزود: مسئولان کشورهای شورای همکاری نسبت به اینکه توافق ریاض و دوحه موقت باشد و پیش از امضا از هم فرو بپاشد، هشدار داده‌اند چرا که رهبران سعودی باید دیگر کشورها به ویژه مصر را که نسبت به همگرایی با قطر ملاحظاتی دارد، قانع کنند.

این روزنامه نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا تلفنی با «عبدالفتاح السیسی»، همتای مصری خود گفت‌وگو و تلاش کرده تا برای آشتی قاهره با دوحه بر وی اعمال فشار کند همچنین رهبران کشورهای شورای همکاری گفت‌وگوها با امیر کویت برای دستیابی به توافق نهایی را آغاز خواهند کرد.

موضعی یک‌سویه

در همین رابطه، «عماد جاد»، نماینده پیشین پارلمان عصر بر این باور است که عربستان موضعی یک‌سویه در آشتی با قطر اتخاذ کرده است و موضع مصر اکنون فاصله زیادی با فضای آشتی دارد.

وی در گفت‌وگو با شبکه الحره گفت: مطالبات مصر به ویژه در مورد اخوان المسلمین در این توافق مدنظر قرار نگرفته است و به نظر می رسد که این مطلب درخصوص امارات و بحرین هم صدق می کند و هر گونه هماهنگی میان چهار کشور درخصوص روند آشتی‌جویانه بعید به نظر می رسد.

در این میان، به نظر می‌رسد که امارات همچنان به پافشاری بر تداوم محاصره قطر اصرار داد، «یوسف العتیبه»، سفیر امارات در واشنگتن پیشتر اخبار دال بر حل بحران قطر در آینده نزدیک را تکذیب کرده بود.

العتیبه افزود که بحران با قطر در سایه عدم بازبینی دوحه در مواضعش، راه‌حل نزدیکی ندارد چرا که این کشور همچنان به سیاست خود ادامه میدهد و محور قطر، ترکیه و ایران در همه مسائل، دین را دخیل می کند و از افراط‌گرایی حمایت می کند.

در صورت دستیابی به راه‌حلی برای بحران مذکور، «تمیم بن حمد»، امیر قطر در نشست آتی سران شورای همکاری شرکت خواهد کرد و رسما توافق پایان دادن به این بحران را امضا خواهد کرد.

از سوی دیگر، «لولوة الخاطر،» سخنگوی وزارت امور خارجه قطر تصریح کرد: گفت‌وگوهای اخیر با عربستان درخصوص ساختار و نحوه مصالحه و آشتی بوده است و در گفت‌وگوهای آتی درباره پایان دادن به بحران رایزنی خواهد شد.

وزیر خارجه کویت روز گذشته گفت رایزنی‌ها برای پایان دادن به اختلافات بین عربستان و متحدانش با حکومت قطر که در سال‌های اخیر به تحریم آن کشور منجر شده با پیشرفت‌هایی همراه بوده است. وزیر خارجه قطر نیز در مورد دستیابی به راه‌حلی برای این اختلافات اظهار امیدواری کرد.

عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در اواسط سال ۲۰۱۷ مناسبات دیپلماتیک و تجاری خود با قطر را قطع کردند. اما امریکا و کویت در سال‌های اخیر با ميانجی‌گری بين طرفين سعی کرده‌اند به این اختلافات پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ احمد ناصر الصباح، وزیر خارجه کویت روز جمعه در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد گفت: «در مذاکرات ثمربخشی که اخیرا انجام شد همه طرف‌ها تمایل خود به اتحاد و ثبات در میان کشورهای خلیج فارس و عربی و رسیدن به یک توافق برای همبستگی پایدار بین اين کشورها را ابراز کردند.»

یک منبع دیپلماتیک در شورای همکاری که از مضمون این گفت‌وگو‌ها اطلاع دارد به خبرگزاری رویترز گفت موافقت همه کشورها با ادامه مذاکرات اهمیت فراوانی دارد.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر نیز در توئیتی از سخنان وزیر خارجه کویت به عنوان «گام مهمی» در مسیر حل اختلافات استقبال کرد.

وزیر خارجه قطر قبل از انتشار این توئیت در روز جمعه گفته بود تغییراتی صورت گرفته است. وی اما در مورد تاثیر تعیین‌کننده این اقدامات بر حل بحران اظهار تردید کرد.

او در جلسه کنفرانس «گفت‌وگوهای مدیترانه» که به صورت مجازی برگزار شد اظهار داشت: «ما امیدواریم که مسائل در مسیر مطلوبی پیش برود ولی هنوز مطمئن نیستیم که به نتیجه قطعی برسد و مسئله ظرف یک روز حل شود.»

عربستان و متحدانش حکومت قطر را به حمایت از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی از جمله اخوان المسلمین، گروه‌های تروریستی در سطح منطقه و کمک به ایران متهم کرده‌اند. قطر که میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه است این اتهامات را رد کرده و می‌گوید هدف این تحریم‌ها تضعیف استقلال این کشور است.

منابع دیپلماتیک می‌گویند دولت آمریکا به عنوان اولین گام در مسیر حل اين اختلاف تلاش کرده کشورهای منطقه را به گشایش حریم هوایی خود به روی پروازهای قطری متقاعد کند.

وزیر خارجه قطر در پاسخ به این سوال که توافق محتمل فقط دوجانبه خواهد بود و یا همه کشورهای حاشیه خلیج فارس را دربرخواهد گرفت، گفت هرگونه توافقی باید جامع و بر اساس احترام متقابل باشد.

او افزود: «هیچ کشوری حق ندارد مطالبات خود را بر کشورهای دیگر تحمیل کند، چه قطر و چه چهار کشور عربی دیگر. و هر کشوری باید بتواند سیاست خارجی خود را به طور مستقل تعیین کند.»

چهار کشور عربی که قطر را تحریم کرده‌اند فهرستی شامل ۱۴ مطالبه یا شرط برای عادی‌سازی مناسبات را به دوحه تسلیم کرده‌اند. چند شرط مهم در این فهرست تعطیل کردن شبکه خبری الجزیره، برچیدن پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر، قطع ارتباط با اخوان المسلمین و کاهش مناسبات با ایران است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الخلیج الجدیدالحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا