درخواست فؤاد حسین برای تشکیل کمیته پیگیری نتایج کنفراس بازسازی عراق در کویت

وزیر امور خارجه عراق در دیدار با دبیرکل شورای همکاری، تشکیل کمیته ای برای پیگیری نتایج کنفرانس بازسازی عراق در کویت را خواستار شد.

میدل ایست نیوز: «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق امروز یکشنبه ضمن دیدار با دبیرکل شورای همکاری، خواستار تشکیل کمیته ای برای پیگیری نتایج کنفرانس کویت برای کمک به بازسازی عراق شد.

«احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق گفت: وزیر امور خارجه عراق ضمن دیدار با «نایف فلاح مبارک الحجرف»، دبیرکل شورای همکاری، برخی از مسائل مربوط به عراق را بررسی کرد و خواستار تشکیل کمیته ای برای پیگیری نتایج کنفرانس بین المللی کویت برای کمک به بازسازی عراق شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق در این دیدار بر لزوم هماهنگی با بانک بین المللی و ضرورت ایجاد سازوکاری برای همکاری مشترک با شورای همکاری تاکید کرد.

کنفرانس بین المللی کویت برای بازسازی عراق با مشارکت بیش از 70 کشور در سال 2018 برگزار شد و این کشورها متعهد شدند مبالغ مالی هنگفتی بالغ بر 30 میلیارد دلار به این کشور پرداخت کرده و سرمایه گذاری و پروژه های بازسازی و حمایت از مناطق ویران شده در عراق را برعهده بگیرند.

مسئولان عراقی و کارشناسان تاکید می کنند که اکثریت قریب به اتفاق کشورها به تعهدات خود در این کنفرانس پایبند نبودند.

وزیر امور خارجه عراق ضمن اعلام اینکه کشورش روابط خود را بر اساس تعادل و فعالسازی منافع مشترک و احترام متقابل ایجاد می کند بر لزوم نقش آفرینی شرکت های خلیجی در بازسازی عراق از طریق سرمایه گذاری در زمینه زیرساخت ها تاکید کرد.

حسین ضمن تحسین روابط تاریخی عراق و کویت و پیشرفت قابل توجه آن، کویت و عربستان را دروازه های عراق به منطقه خلیج دانست و خواستار ایجاد سازوکاری برای همکاری مشترک با شورای همکاری در سایه ریاست کویت شد.

وی از نایف الحجرف دعوت کرد در چارچوب فعالسازی روابط و ایجاد تفاهم بین عراق و کشورهای عضو شورای همکاری به بغداد سفر کند.

از طرفی دیگر دبیرکل شورای همکاری نیز ضمن تاکید بر توجه شورای همکاری به عراق خواستار حفظ همکاری بین طرفین شد و نسبت به افزایش روابط میان عراق و عربستان ابراز خرسندی کرد.

الحجرف با تاکید بر حمایت شورای همکاری از حاکمیت، ثبات و تمامیت ارضی عراق و مبارزه با تروریسم گفت که شورای همکاری در حمایت از عراق دریغ نخواهد کرد و گفت که اقدامات مالی برای تکمیل پروژه اتصال برق عراق به کشورهای عضو شورای همکاری انجام شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا