«موافقت محتاطانه» مصر با ازسرگیری روابط با قطر

طی ساعت های گذشته دستگاه اطلاعات عمومی مصر به همه رسانه های این کشور ابلاغ کرده که حملات علیه قطر را متوقف کنند.

میدل ایست نیوز: پس از گذشت سه سال از تحریم چهارجانبه قطر هرچند به نظر می آید که این بحران رو به پایان است، منابع مصری تأکید کرده اند که مصر نیز موضع منفی خود را به «موافقت محتاطانه» تبدیل کرده است.

به گزارش «العربی الجدید»، در راستای همین تغییر موضع، طی ساعت های گذشته دستگاه اطلاعات عمومی مصر به همه رسانه های این کشور ابلاغ کرده که حملات علیه قطر و چهره های سیاسی آن و تأکید بر ارتباط آن با اخوان المسلمین را تا زمان صدور دستور جدید متوقف کنند.

منابع دیپلماتیک تأکید کرده اند که مصر در آغاز موضعی منفی به تلاش های کویت برای حل بحران قطر داشت تا اینکه در پی تماس تلفنی «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور امریکا، با «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر، که عصر پنجشنبه (3 دسامبر) انجام شد، موضع قاهره تغییر کرد.

یک منبع مطلع به این پایگاه خبری گفته که برنامه این است که نخست توافق دوجانبه ریاض و دوحه اعلام می شود و بعد قاهره و منامه هم به آن می پیوندند، اما موضع امارات همچنان مشخص نیست.

این منبع تأکید کرده که «سامح شکری»، وزیر خارجه مصر اخیرا در سفر به کویت و عربستان مفصلا بر سر مواضع مصر مذاکره کرده است.

یک منبع دیگر نیز به این پایگاه خبری گفته که تصمیم مصر پس از جلسات فشرده و طولانی دستگاه های دولتی انجام شده است، زیرا اختلاف نظر ابوظبی و ریاض باعث شده که وضعیت برای مصر بسیار حساس باشد.

این منبع افزوده که قاهره کوشیده که منافع خود را تا حد زیادی تأمین کند و با خواست عربستان برای پیوستن به توافق با قطر به نحوی موافقت کرده که هم رضایت ریاض را جلب کند هم به امارات پالس نارضایتی خود را برساند.

به گفته این منابع، مصر در مذاکرات خود در کویت و قاهره و همچنین در بحرین تأکید کرده که هرگونه برقراری روابط با قطر ربطی به اختلافات مصر با ترکیه، متحد راهبردی قطر، نخواهد داشت و مصر حاضر به بهبود روابط خود با ترکیه نیست، موضعی که در آن رضایت امارات هم لحاظ شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا