وکلای ولیعهد عربستان در دادگاه امریکا شکوائیه «سعد الجبری» را «داستان پردازی از نوع شکسپیر» خواندند

ولیعهد عربستان، اتهامات علیه خود درباره اعزام تیمی برای ترور افسر سابق دستگاه اطلاعات عربستان را بی اساس دانست.

میدل ایست نیوز: «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان، اتهامات علیه خود درباره اعزام تیمی برای ترور افسر سابق دستگاه اطلاعات عربستان را بی اساس دانست.

پیش از این «سعد الجبری»، افسر سابق دستگاه اطلاعات عربستان که در کانادا به سر می برد، در دادگاهی امریکایی از ولیعهد عربستان شکایت و تأکید کرد که دستگاه اطلاعاتی عربستان سه سال پیش در پی ترور وی بوده است.

او گفت که بن سلمان خواستار کشته شدن وی است چون او اطلاعات بسیاری از پشت پرده دستگاه حاکمه عربستان دارد.

الجبری شکایت خود را در قالب قانون حفاظت از شهروندان بیگانه و قربانیان شکنجه مطرح کرده تا بتواند از مقامات رسمی خارجی شکایت کند.

وکلای مدافع ولیعهد عربستان شکواییه الجبری را «داستان پردازی» و «شبیه به افراد شرور رمان های شکسپیر» خوانده و افزوده اند که این شکوائیه «صرف نظر از ارزش ادبی آن، فاقد وجاهت حقوقی است».

آنان افزوده اند که  الجبری با این اقدامات در پی سرپوش نهادن بر تخلفات قانونی خود ازجمله اختلاس 11 میلیارد دلار اموال حکومتی در دوره مدیریت وی است و تأکید کرده اند که «اشکالات شکوائیه وی چنان عمیق و روشن است که نمی تواند آن را چیزی بیش از تلاش برای انحراف افکار عمومی از سرقت های شخص شاکی دانست».

در لایحه وکلای ولیعهد عربستان همچنین به مصونیت قضایی وی در مقام ولیعهد و مقام رسمی عربستانی در دادگاه های امریکا اشاره شده است.

شکوائیه الجبری در 106 صفحه به دادگاه واشنگتن تقدیم شده و در آن تأکید شده که همان تیمی که در قتل «جمال خاشقجی» دست داشته اند مأمور تصفیه وی در کانادا شده است و یک هفته پیش از ماجرای خاشقجی به كانادا رفته است.

در ماه اوت گذشته، دادگاه واشنگتن، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان را در پی شکایت «سعد الجبری»، مسئول اطلاعاتی سابق عربستان و به اتهام تلاش برای قتل او احضار کرد.

بر اساس گزارش های محلی امریکا، 13 نفر از جمله دو عربستانی مقیم امریکا علاوه بر بن سلمان در این قضیه به دادگاه واشنگتن احضار شدند.

همچنین بخوانید:

انتشار اسناد احضار ولیعهد عربستان و 13 مقام دیگر عربستانی توسط دادگاهی در واشنگتن + اسناد

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
BBC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا