نشست نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق با هیات اقلیم کردستان

نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق ریاست نشست مربوط به مذاکره با هیات اقلیم کردستان را برعهده گرفتند.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر و «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق ریاست نشست مربوط به مذاکره با هیات اقلیم کردستان را برعهده گرفتند.

در این نشست درباره پایبندی به اجرای قانون استقراض که پارلمان ماه پیش بدان رای داد و سازوکارهای اجرای آن به گونه‌ای که عدالت در توزیع اعتبارات مالی برای همه مناطق مختلف عراق رعایت شود، رایزنی شد.

نمایندگان پارلمان عراق به تازگی دومین لایحه را درباره تأمین کسری بودجه از طریق وام اضطراری داخلی به تصویب رساندند و به دولت بغداد اجازه دادند که به طور غیرمستقیم به ۱۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور در خارج دسترسی یابد.

اما تصویب چنین قانونی بحران سیاسی میان بغداد و اربیل را افزایش داد. تقریباً همه نمایندگان کُرد پس از آن که برخی از دیگر نمایندگان پارلمان عراق در تلاش برای توقف تخصیص بودجه به اقلیم کردستان شدند، رای‌گیری درباره این لایحه را تحریم کردند.

اعتراضات روزهای اخیر در اقلیم کردستان عراق به ویژه شهرهای سلیمانیه در حالی ادامه داشت که این شهرهای دهوک و اربیل که تحت کنترل حزب دموکرات کردستان است نسبتاً آرام بود.

در همین رابطه، «سمیر هورامی»، سخنگوی «قباد طالبانی»، معاون‌ نخست‌وزیر اقلیم کردستان اخبار مربوط به مخالفت دولت فدرال با ارسال بودجه به اقلیم کردستان را تکذیب کرد و گفت: نشست‌ها میان هیات اقلیم کردستان و گروه‌های سیاسی در بغداد ادامه دارد.

«حسن الکعبی»، معاون اول رئیس پارلمان عراق هم در سخنانی تاکید کرد که هر گونه توافق با اقلیم کردستان که در تضاد با بندهای قانون استقراض باشد، باطل است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا