نشست هیات اقلیم کردستان با وزرای نفت و دارایی عراق

هیات اقلیم کردستان نشستی با وزرای دارایی و نفت عراق با حضور مدیرکل شرکت سومو برای مشخص‌سازی میزان نفت صادراتی اقلیم و سهم آن از قانون استقراض برگزار کردند.

میدل ایست نیوز: هیات اقلیم کردستان به ریاست «قباد طالبانی»، معاون نخست‌وزیر اقلیم نشستی با وزرای دارایی و نفت عراق با حضور مدیرکل شرکت بازاریابی نفت سومو برای مشخص‌سازی میزان نفت صادراتی از اقلیم و تعیین مبالغ مربوط به درآمدهای غیر نفتی در راستای اجرای قانون استقراض مصوب پارلمان برگزار کرد.

در همین رابطه، «سمیر هورامی»، سخنگوی معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان گفت: این نشست در نتیجه دیدار روز گذشته نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق با هیات اقلیم کردستان برای دستیابی به راهکاری مورد توافق دو طرف برگزار شد.

هورامی اظهار داشت: به زودی میزان نفت صادراتی از اقلیم کردستان و مجموع درآمدهای غیرنفتی و سپس سهم اقلیم بر اساس قانون استقراض مصوب پارلمان تعیین خواهد شد.

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر و «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق روز گذشته ریاست نشست مربوط به مذاکره با هیات اقلیم کردستان را برعهده گرفتند.

در این نشست درباره پایبندی به اجرای قانون استقراض که پارلمان ماه پیش بدان رای داد و سازوکارهای اجرای آن به گونه‌ای که عدالت در توزیع اعتبارات مالی برای همه مناطق مختلف عراق رعایت شود، رایزنی شد.

نمایندگان پارلمان عراق به تازگی دومین لایحه را درباره تأمین کسری بودجه از طریق وام اضطراری داخلی به تصویب رساندند و به دولت بغداد اجازه دادند که به طور غیرمستقیم به ۱۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور در خارج دسترسی یابد.

اما تصویب چنین قانونی بحران سیاسی میان بغداد و اربیل را افزایش داد. تقریباً همه نمایندگان کُرد پس از آن که برخی از دیگر نمایندگان پارلمان عراق در تلاش برای توقف تخصیص بودجه به اقلیم کردستان شدند، رای‌گیری درباره این لایحه را تحریم کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا