درخواست عربستان از امریکا برای مصونیت «محمد بن سلمان» در پرونده «سعد الجابری»

عربستان در واپسین روزهای دولت دونالد ترامپ از امریکا مصونیت محمد بن سلمان در پرونده سعد الجابری را خواسته است.

میدل ایست نیوز: روزنامه «واشنگتن پست» امریکا فاش کرد که عربستان خواستار مصونیت «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان در خصوص شکایت از وی در پرونده یک افسر ارشد اطلاعاتی سابق در این کشور شده است.

این روزنامه گفت که دولت امریکا این درخواست را بررسی می کند اما با توجه به اینکه به زودی دولت امریکا تغییر خواهد کرد و «جو بایدن»، رئیس جمهوری منتخب مردم وارد کاخ سفید خواهد شد، احتمال دارد به این درخواست پاسخ ندهد.

بنا به گفته این روزنامه دولت عربستان در پی شکایت «سعد الجابری»، افسر اطلاعاتی سابق عربستان که اکنون در کانادا به سر می برد، خواستار مصونیت ولیعهد شده است.

ممکن است که این مصونیت در صورت موافقت بن سلمان را از سایر اتهامات خود یعنی صدور دستور قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه نگار عربستانی و هک کردن اطلاعات «غاده عویس»، مجری شبکه خبری الجزیره و نشر آن نیز مبرا کند.

طبق گفته یكی از نزدیكان خانواده الجابری كه به شرط ناشناس ماندن با واشنگتن پست صحبت كرد، وزارت امور خارجه امریكا ماه گذشته پرسشنامه ای را به وکلای الجابری ارسال كرد تا نظرات حقوقی آنها را در مورد موافقت آنها با درخواست سعودی بدست آورد.

این درخواست از دولت ترامپ در حالی است که وزارت امور خارجه امریکا، خانواده الجابری و قانونگذاران امریکایی حامی این قضیه، ریاض را به دلیل بازداشت دو پسر الجابری در تلاش برای سکوت وی محکوم کردند.

ممکن است ترغیب ایالات متحده برای اعطای مصونیت به محمد بن سلمان در هنگام آماده شدن ترامپ برای ترک کاخ سفید برای عربستان سعودی دشوار باشد.

درباره بایدن نیز، باید گفت که روابط ایالات متحده با عربستان را دوباره ارزیابی خواهد کرد و پیش از این نیز کشتن خاشقگی را محکوم کرده است که نشانه دیگری از دشواری موقعیت ولیعهد سعودی است.

بایدن در بیانیه ای به مناسبت سالگرد درگذشت این روزنامه نگار در اکتبر گذشته گفت که دولت وی حمایت ایالات متحده از مداخله نظامی عربستان در یمن را پایان می دهد.

از طرفی دیگر، «خالد الجابری»، که سخنگوی خانواده الجابری است، گفت: هرگونه حمایت ایالات متحده از عربستان سعودی ممکن است چراغ سبز سایر توطئه های ترور باشد.

الجابری که پزشک قلب در کانادا است گفت: عدم بازپرسی یک مساله است اما اجازه دادن به فرار از مجازات از طریق مصونیت مجوزی برای کشتن است.

در زمان طرح شکایت الجابری، وزارت خارجه آمریکا او را شریک مهم دولت آمریکا توصیف کرد و گفت که با کاخ سفید برای حل اوضاع به گونه ای که خدمات دکتر الجابری به کشور را ارج نهد همکاری خواهد کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا