برهم صالح: ضرورت تلاش برای تامین حقوق مسیحیان/ ابراز امیدواری سید عمار الحکیم برای بازگشت داوطلبانه مسیحیان مهاجر عراقی

«برهم صالح»، «مصطفی الکاظمی» و «سید عمار الحکیم» با حضور در این کلیساها در کنار مسیحیان عراقی این روز را گرامی داشتند. 

میدل ایست نیوز: مسئولان بلندپایه عراقی در شب میلاد حضرت مسیح (ع) در مراسم عشای ربانی در کلیساهای بغداد حاضر شدند.

«برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر، «سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق، با حضور در این کلیساها در کنار مسیحیان عراقی این روز را گرامی داشتند.

«برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، در سخنرانی خود در این مراسم با اشاره به مشکلات و رنج‌هایی که مسیحیان از افراط‌گرایی و تروریسم متحمل و ناچار به مهاجرت از عراق شدند بر ضرورت تلاش جدی برای تأمین حقوق مسیحیان و بازگشت آنان به سرزمینشان تأکید کرد.

او همچنین با اشاره به چالش‌های بزرگ پیش روی عراق خواستار آن شده که همه با جدیت برای تأسیس حکمرانی عادلانه و شایسته‌ای و تشکیل حکومت مقتدر دارای حاکمیت و حامی حقوق ملت که تاریخ و فرهنگ ریشه‌دار عراق در جهان را زنده کند تلاش کنند.

صالح با اشاره به سفر پاپ فرانسیس به عراق در مارس آینده ابراز امیدواری کرد که این سفر موجب خیر و برکت برای عراق باشد.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق، نیز تأکید کرد که برادری میان مسلمانان و مسیحیان از الگوهای شاخص ملی‌گرایی در عراق بوده و تاریخ و تمدن عراق مهر بطلانی بر پندارهای فرقه‌گرایی و تفرقه دینی و از واقعیت های عراق بسیار دور است.

او نیز از تلاش جدی برای بازگشت مسیحیان مهاجر عراقی به  سرزمین‌هایشان تأکید کرد.

سیدعمار الحکیم نیز گرامیداشت زادروز حضرت مسیح(ع) را گرامیداشت ارزش‌های انسانی‌ای دانست که آن حضرت برای تثبیت آنها در جامعه انسانی کوشید و این ارزش‌ها در همه ادیان آسمانی مشترک است.

رهبر جریان حکمت ملی تأکید کرد که این مناسب مبارک فرصتی برای یادآوری اهمیت قرارداد اجتماعی جدید در عراق است که نتیجه طبیعی تغییرات و تحولات جامعه است و افزود که این به معنای خطا بودن قرارداد قدیم نیست، بلکه آن قرارداد هم نتیجه شرایط مرحله خاصی بود و توانست عراق را از بحران‌ها نجات دهد و برای ثبات نظام سیاسی در عراق زمینه‌چینی کند.

الحکیم سفر آینده پاپ به عراق را پیام صلحی نه فقط برای عراق که برای سرتاسر منطقه و خاورمیانه دانست و بر ضرورت آمادگی برای پذیرایی درخور از وی در عراق تأکید و ابراز امیدواری کرد که این سفر آغازی برای زیارت مسیحیان جهان از زادگاه حضرت ابراهیم(ع) در عراق و همچنین بازگشت داوطلبانه مسیحیان مهاجر عراقی باشد.

حکیم همچنین انتخابات پیش از موعد را فرصتی برای حل چالش‌ها و مشکلات دانست و بار دیگر بر حمایت از تشکیل ائتلافی فراقومیتی و فراطایفه‌ای به عنوان معادله مناسب برای پایان بحران سیاسی در عراق تأکید کرد.

 عراق از کهن ترین مراکز حضور مسیحیان در مشرق زمین بوده و بغداد در حال حاضر بیش از 70 کلیسا دارد.

 

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا