هادی عامری در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از شب ترور شهید سلیمانی می‌گوید

رئیس ائتلاف فتح، در گفت وگوی اختصاصی  با بخش فارسی شبکه «بی بی سی» برای اولین بار از پشت پرده شب ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی سخن گفت.

میدل ایست نیوز: «هادی العامری»، رئیس ائتلاف فتح، در گفت وگوی اختصاصی  با شبکه «بی بی سی فارسی» «برای اولین بار از پشت پرده شب ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» سخن گفت.

العامری در این مصاحبه می گوید که روز 31 دسامبر «برادر عزیزم ابومهدی المهندس گفت که قرار است فردا حاج قاسم به عراق سفر کند» و می افزاید که شخصا مخالفت کرده و پیغام داده که در این شرایط بحرانی درست نیست که او به عراق بیاید، «به خصوص بعد از اقدام مجرمانه امریکا که نیروهای حشد را در مرز سوریه بمباران کرده بود».

وی در این مصاحبه با اشاره به حوادث پیش از ترور، ازجمله حمله به نیروهای حشد و پس از آن تنش در سفارت امریکا در بغداد، می گوید که «معتقد است که امریکایی ها از مدت ها پیش برای ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی برنامه ریزی کرده بودند و موضوع سفارت فقط بهانه بود» و می افزاید که «ما می دانیم عملیات ترور چطور انجام می شود، برای آن برنامه ریزی طولانی لازم است».

العامری تأکید می کند که «بارها به حاج قاسم هشدار داده بودیم اما او بر این باور بود که امریکایی ها آنقدر احمق نیستند که او را در عراق بکشند» و می افزاید که شهید سلیمانی «معتقد بود که امریکایی ها همه کار می کنند تا او را در ایران ترور کنند، برای همین داخل ایران محتاط بود و ملاحظات امنیتی را رعایت می کرد».

رئیس ائتلاف فتح می افزاید که اطمینان داشته که حاج قاسم بعد از گرفتن پیام او درباره خطر آمدنش به عراق، تصمیم خود را برای این سفر عوض کرده و فقط قرار بوده به لبنان و سوریه برود، اما بعد «فهمیدیم که ظاهرا عادل عبدالمهدی نخست وزیر وقت با او تماس گرفته و گفته که ایده هایی دارد که می خواهد با او در میان بگذارد، و این طور حاج قاسم تصمیم خود را عوض کرده و از سوریه به عراق آمده است».

او با تأکید بر اینکه شهید سلیمانی به دعوت عادل عبدالمهدی آمده بود می افزاید که دوست دارد از عادل عبدالمهدی پرسیده شود که موضوع این دیدار چه بوده، «تا جایی که من فهمیدم آمده بود که تنش را با امریکا کم کند، نه اینکه عملیاتی علیه امریکایی ها ترتیب دهد، اگر می خواست عملیاتی ترتیب دهد لازم نبود که به عراق بیاید و از لبنان و سوریه و ایران می شد عملیات را هدایت کرد».

روز گذشته «عادل عبدالمهدی» در یک مصاحبه خبر داد که پیش از دعوت از سردار سلیمانی با «دونالد ترامپ» گفت وگوی تلفنی داشته است و افزود که ترامپ از وی خواسته که درباره مذاکره با ایران وساطت کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا