فلسطین: اسرائیل در مقام اشغالگر قانونا متعهد به تأمین واکسن کرونا برای فلسطینیان است

وزارت امور خارجه فلسطین در بیانیه ای رسمی اعلام کرد که اسرائیل در مقام اشغالگر اراضی فلسطینی موظف به تأمین واکسن کرونا برای ملت فلسطین است.

میدل ایست نیوز: وزارت امور خارجه فلسطین در بیانیه ای رسمی اعلام کرد که اسرائیل در مقام اشغالگر اراضی فلسطینی موظف به تأمین واکسن کرونا برای ملت فلسطین است.

در این بیانیه آمده که اسرائیل که  برای شهروندان خود واکسن کرونا را تهیه کرده، به مسئولیت های حقوقی خود در مقام یک اشغالگر بی توجه است و با پیش گرفتن سیاست تبعیض نژادی مردم فلسطین را از حق بهداشت محروم کرده است.

این بیانیه تأکید کرده که اسرائیل با شانه خالی کردن از این مسئولیت حقوقی، آن را بر عهده حکومت فلسطین انداخته است و افزوده که حکومت فلسطین مانند همیشه به مسئولیت خود در قبال ملتش دربرابر بی مبالاتی عمدی اشغالگران عمل می کند.

در این بیانیه آمده که اسرائیل کافی است که به سیاست تبعیض نژادی خود و شانی خالی کردن از مسئولیت هایش اعتراف کند یا اینکه مسئولیت کامل این موضوع را با پایان اشغالگری به حکومت و ملت فلسطین واگذار کند.

وزارت خارجه فلسطین افزوده که برای تهیه واکسن کرونا هرچه در توان داشته باشد انجام می دهد اما این مسئولیت اسرائیل در مقام اشغالگر اراضی فلسطینیان به موجب قوانین حقوق بشر و توافق نامه ژنو و معاهده لاهه 1907 و معاهده بین المللی حقوق بشر را از آن سلب  نمی کند.

فلسطین همچنین از جامعه بین المللی خواسته که اسرائیل را به عمل به تعهدات بین المللی اش وادار کنند و افزوده که به موجب ماده 56 توافق نامه چهارم ژنو، هر اشغالگری موظف به اجرای اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری های همه گیر و مسری در سرزمین اشغال شده است و این شامل خریداری و توزیع واکسن های لازم می شود.

این بیانیه تأکید کرده که این مسئولیت شامل زندانیان فلسطینی در زندان های اسرائیل نیز می شود.

اسرائیل از هفته گذشته برنامه ای فشرده و بسیار سریع برای تزریق واکسن به شهروندان خود را آغاز کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا