پیامدهای احتمالی اقدام امریکا در «تروریستی خواندن انصار الله» در یمن

اقدام امریکا در درج نام انصار الله یمن در فهرست گروه های تروریستی، پیامدهای فاجعه باری دارد که نه تنها به بهبود وضعیت یمن کمک نمی کند بلکه باعث وخامت اوضاع در یمن می شود.

میدل ایست نیوز: هشدارها نسبت به عواقب اقدام امریکا در خصوص درج نام گروه انصار الله یمن در فهرست گروه های تروریستی افزایش یافته است.

این اظهارات در حالی افزایش می یابد که «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه امریکا صبح امروز دوشنبه تاکید کرد که امریکا گروه حوثی انصار الله یمن را به عنوان «گروهی تروریستی» اعلام خواهد کرد.

اما این اقدام امریکا پیامدهای احتمالی خواهد داشت از جمله اینکه جنگ در یمن ادامه خواهد یافت و شاید شدت آن نیز افزایش یابد و از طرفی دیگر وضعیت انسانی در یمن که به گفته سازمان ملل متحد شاهد بزرگترین بحران انسانی در جهان است هم تشدید می شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» این گام امریکا موانع قانونی برای مشارکت انصار الله یمن در مذاکرات صلحی که سازمان ملل برای از سرگیری آن بین انصار الله و ائتلاف عربی به رهبری عربستان تلاش می کند، ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر این پیامدها، انصار الله هرگونه کانال ارتباطی با عربستان در خصوص آتش بس را از بین خواهد برد و این امر روند خشونت در یمن را شدت می بخشد.

80 درصد از ساکنان یمن از کمک های بشردوستانه استفاده می کنند و این اقدام امریکا سازمان های کمک بشردوستانه را در معرض تحریم قرار می دهد.

سازمان های کمک بشردوستانه می گویند که انصار الله در حال حاضر قدرت را در شمال کشور در دست دارد از این رو سازمان های بشردوستانه باید برای اجرای برنامه های خود از آنها مجوز بگیرند علاوه بر اینکه گاها باید با وزارت ها و سیستم های مالی محلی در یمن همکاری کنند.

تاثیر احتمالی دیگر تروریستی خواندن گروه انصار الله یمن به توانایی آنها برای دستیابی به سیستم های مالی و حواله جات از خارج علاوه بر پیچیده شدن واردات کالا و در نتیجه افزایش بیشتر قیمت کالاها است.

گفتنی است که پمپئو تاکید کرده که امریکا قصد دارد اقداماتی برای کاهش تاثیر درج نام انصار الله در گروه های تروریستی بر فعالیت های بشردوستانه محدود و واردات و کمک هایی نظیر غذا و دارو به یمن اتخاذ کند اما سازمان ملل هشدار می دهد که کمبود منابع مالی ممکن است یمن را با بزرگترین قحطی در جهان طی دهه های گذشته رو به رو کند.

یمن در حال حاضر بیش از 6 سال است که شاهد درگیری های داخلی و حملات ائتلاف عربی به رهبری عربستان است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
اسپوتنیک عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا