آیا اتصال به شبکه برق عربستان و کویت، عراق را از گاز ایران بی نیاز می کند؟

عراق با وجود ثروت های طبیعی و بشری بسیار از چند دهه پیش با مشکل کمبود تولید برق مواجه بوده است.

میدل ایست نیوز: عراق با وجود ثروت های طبیعی و بشری بسیار از چند دهه پیش با مشکل کمبود تولید برق مواجه بوده است.

این کشور برای تأمین سوخت لازم برای راه اندازی نیروگاه های خود وابسته به واردات گاز از ایران است در حالی که براساس برآوردها 10 برابر آنچه را از ایران وارد می کند می سوزاند و سالانه 1.2 میلیارد دلار بابت این صادرات پرداخت می کند.

با شدت گرفتن تحریم های امریکا علیه ایران، عراق در وضعیتی دشوار قرار گرفت اما امریکا تا کنون بارها عراق را از تحریم ها علیه ایران معاف کرده است و این معافیت تا زمانی که عراق بتواند نیازهای سوخت خود را از راهی دیگر تأمین کند ادامه خواهد داشت.

یکی از راه هایی که عراق برای حل این مشکل تدارک دیده اتصال به شبکه برق کشورهای شورای همکاری است تا بتواند منبعی پایدار برای تأمین انرژی ایجاد کند. وزارت برق عراق اخیرا اعلام کرد که 80 درصد این پروژه را به انجام رسانده است.

«احمد موسی»، سخنگوی وزارت برق عراق، تأکید کرد که عراق به همه تعهدات خود برای اتصال این دو شبکه عمل کرده و منتظر است که 20 درصد باقی مانده از جانب کشورهای عضو شورای همکاری انجام شود.

موسی تأکید می کند که پروژه اتصال به شبکه برق کشورهای شورای همکاری یک پروژه مصرف برق نیست بلکه منافع اقتصادی فراوانی برای عراق دارد چون عراق را به گذرگاه انتقال برق صادراتی به شرق اروپا تبدیل می کند.

«صفوان قصد عبدالحلیم»، کارشناس اقتصاد انرژی در عراق، می گوید که افزایش اتصال شبکه برق عراق به این کشورها موجب کاهش هزینه های تأمین انرژی در عراق می شود و می تواند با اتصال به کشورهای آسیایی و اروپایی از طریق ترکیه برای عراق درآمدزا باشد.

او می افزاید که اتصال عراق به شبکه برق کشورهای شورای همکاری هم مشکل برق عراق را برای مدتی طولانی حل می کند هم می توان مازاد آن را به خارج صادر کرد.

عراق در حال حاضر 13.5 هزار مگاوات برق تولید می کند و کل نیاز برق آن 24 هزار مگاوات است.

پیش از این «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، اعلام کرد که این کشور از سال 2013 تا کنون 62 میلیارد دلار در بخش برق هزینه کرده اما تاکنون نتوانسته این مشکل را حل کند.

ایالات متحده تاکنون بارها اعلام کرده که از اتصال شبکه های برق عراق به کشورهای شورای همکاری حمایت می کند.

«سلام سمیسم»، کارشناس اقتصادی عراقی، نیز تأکید می کند که مهم ترین فایده اتصال عراق به شبکه برق شورای همکاری متنوع کردن منابع تأمین سوخت و انرژی در عراق و خارج شدن از انحصار است چون وضعیت انحصار باعث می شود که عراق تابع شرایط کشور صادرکننده شود.

عراق در حال حاضر 500 مگاوات برق در فصل زمستان و 1200 مگاوات در فصل تابستان از ایران وارد می کند که هزینه آن سالانه 1.2 میلیارد دلار می شود.

عراق اگر توانسته بود گاز استخراج شده با نفت خود را به بهره برداری برساند نیازی به صادرات گاز نداشت و بلکه می توانست به صادرکننده گاز تبدیل شود.

عراق بعد از روسیه دومین کشور جهان است که گاز استخراج شده با نفت خود را آتش می زند. در سال 2016 عراق 17.73 میلیارد متر مکعب گاز را آتش زده بود.

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دکمه بازگشت به بالا