چشم انداز روابط امارات و اردن پس از سفر اخیر ملک عبدالله به ابوظبی

روابط امارات و اردن در پی اختلافاتی از قبیل عادی سازی روابط امارات با اسرائیل تیره و تار شده است.

میدل ایست نیوز: روابط امارات و اردن هر از چندگاهی دچار نوساناتی می شود که این امر به صورت مستقیم بر روابط سیاسی بین دو کشور تاثیر گذاشته است و این در حالیست که رهبران دو کشور تلاش می کنند در شرایط سخت منطقه ای، روابط خود را حفظ کنند.

از قضیه «هیا بنت الحسین»، خواهر پادشاه اردن و همسر حاکم دبی گرفته تا بحرانی که اخیرا و پس از عادی سازی روابط امارات با اسرائیل به وجود آمده است، همه این مسائل به بحرانی شدن غیرمنتظره روابط بین دو کشور منجر شده است.

با سفر اخیر پادشاه اردن در ژانویه 2021 به امارات و اظهارات ولیعهد ابوظبی درباره روابط عمیق بین دو کشور، سوالاتی درباره آینده روابط این دو کشور و اینکه آیا اختلافات پس از این سفر از بین می رود به وجود آمده است.

سفر ملک عبدالله دوم به ابوظبی

در 16 ژانویه 2021 «ملک عبدالله دوم»، پادشاه اردن طی سفری رسمی وارد امارات متحده عربی شد و با «محمد بن زاید آل نهیان»، ولیعهد ابوظبی دیدار کرد.

دیوان پادشاهی اردن در بیانیه ای اعلام کرد که پادشاه اردن در دیدار با ولیعهد ابوظبی بر تداوم هماهنگی و مشاوره بین دو کشور درباره مسائل دارای اهمیت مشترک و تقویت راه های همکاری در زمینه های مختلف بین اردن و امارات تاکید کرد.

از طرفی دیگر ولیعهد ابوظبی نیز در حساب توئیتری اش گفت که پیوندهای عمیق برادری و روابط مستحکم بین دو کشور وجود دارد.

وی افزود که به تقویت روابط در زمینه های مختلف به نفع دو ملت اهتمام دارند و به مشاوره درباره مسائل عربی و منطقه ای در چارچوب توافق و همکاری در راستای خدمت به امنیت، ثبات و توسعه منطقه ادامه می دهند.

آخرین بحران ها

اردن و امارات اخیرا شاهد بحران هایی بودند که روابط بین دو کشور را تیره و تار کرد؛ نخستین بحرانی که به وجود آمد توئیت «علی بن الحسین»، شاهزاده اردنی بود که در آن مقابله یک شخص بریتانیانی در انتقاد از عادی سازی روابط امارات با اسرائیل را بازنشر کرد اما بعدا آن را حذف کرد؛ امری که گمان می رود در پی فشارهای رسمی علیه او انجام شده است.

اما دومین بحران بین دو کشور به کاریکاتور یک نقاش اردنی برمی گردد که در آن به محمد بن زاید در پی عادی سازی روابط امارات با اسرائیل حمله کرد. وی به اتهام تیره کردن روابط بین اردن با امارات دستگیر و سپس آزاد شد.

روز 30 آگوست نیز ملکه رانیه همسر پادشاه اردن نیز در توئیت خود نوشته ای درباره موج همبستگی با شاهزاده علی بن الحسین و کاریکاتور اردنی منتشر کرد.

اما موضع امان مبهم و بی طرفانه بود، از توافق عادی سازی روابط با اسرائیل استقبال نکرد همانطوری که انتقادی هم از این روابط نکرد.

بحران سابق

بارزترین مساله ای که وجود تنش در روابط بین اردن و امارات را فاش کرد فرار هیا بنت الحسین، خواهر ناتنی پادشاه اردن و همسر حاکم دبی محمد بن راشد آل مکتوم از امارات به آلمان و سپس بریتانیا بود که در 30 ژوئن 2019 علنی شد.

پس از این رویداد و بعد از مدت کوتاهی قضیه طلاق و حضانت در دادگاه های بریتانیا بین هیا و بن راشد آغاز شد.

اردن در این رابطه در کنار هیا بنت الحسین ایستاد و منصب دیپلماتیک بلند پایه ای در سفارت اردن در بریتانیا به وی داد.

بسیاری معتقدند که گامی که اردن به صورت رسمی برای حمایت از هیا بنت الحسین اتخاذ کرد، نشان از پیچیدگی اوضاع بین هیا و بن راشد دارد.

عدم وجود اختلافات

در مقابل «هند الفایز»، نماینده سابق پارلمان اردن وجود هرگونه اختلاف بین دو کشور را بعید دانست و گفت: تعجب می کنم که برخی از اختلافات بین اردن و امارات سخن می گویند چرا که دو حکومت در مسائل سیاسی مختلفی با یکدیگر از لحاظ سیاسی و استراتژیک همگام هستند.

وی مجددا وجود اختلافات بین دو کشور در خصوص یک قضیه شخصی را رد کرد و افزود که روابط بین کشورها از اختلافات شخصی تاثیر نمی پذیرد.

نماینده سابق پارلمان اردن در گفت وگویی با پایگاه خبری «الخلیج آنلاین» گفت که سفر اخیر پادشاه اردن به امارات به نظر می رسد به اقدام کشورهای عضو شورای همکاری برای ایجاد تغییراتی برای سازگاری با دولت جدید امریکا باشد، تغییراتی که شامل اردن نیز می شود.

الفایز عنوان کرد که این تغییرات به کشورهای عربی آسیب می زند و گفت: برای مان به عنوان ملت عرب تاسف آور است که این تغییرات خصومت با رژیم اشغالگر را دوباره تعریف می کند و آن را متحدی استراتژیک در مقابله با خصومت ساختگی علیه ایران به شمار می آورد.

وی افزود: غیر قابل قبول است که ما با رژیمی اشغالگر به عنوان متحد و دوست تعامل داشته باشیم و خاک عربی فلسطین اشغال شده را فراموش کنیم؛ خیالش باطل است کسی که گمان کند با عناوین موهومی مانند عادی سازی می توان از حقوق ملت عربی فلسطین گذشت، چرا که هیچ راه حل مسالمت آمیزی بدون تحقق آرمان های ملت فلسطین وجود ندارد.

این نماینده سابق در ادامه گفت: در مقابل ایران از لحاظ تاریخی بخشی از منطقه است و موضع اعلام شده آن نسبت به اسرائیل نیز آشکار است، هیچ مصلحتی برای خصومت با ایران وجود ندارد، آنچه مورد نظر است، توافقات استراتژیک با ایران برای تحقق منافع مشترک کشورهای عربی و ایران است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا