از سرگیری مذاکرات بغداد و اربیل برای دستیابی به توافق

دو هیئت از اقلیم کردستان عراق به زودی برای از سرگیری مذاکرات بین بغداد و اربیل به بغداد سفر می کنند.

میدل ایست نیوز: اقلیم کردستان عراق همزمان با مناقشه هایی که فراکسیون های پارلمان درباره بودجه 2021 که یکی از موارد اختلاف بین بغداد و اربیل است، انجام می دهند آماده از سرگیری مذاکرات با دولت فدرال عراق می شود.

«دارا رشید»، وزیر برنامه ریزی عراق تاکید کرد که دو هیئت یکی دولتی و دیگری سیاسی به زودی با هدف تثبیت سهم اقلیم کردستان از بودجه 2021 عراق به بغداد می روند.

وی ضمن اشاره به تمایل اقلیم به تکمیل توافق با بغداد، اشاره کرد که دولت اقلیم کردستان آماده است مبلغ فروش 250 هزار بشکه نفت در روز و 50 درصد از مبالغ واردات محلی اقلیم را به بغداد تحویل دهد و در مقابل بغداد نیز با پرداخت همه حقوق اقلیم کردستان موافقت کند.

رشید اشاره کرد که دو هیئت اقلیم کردستان دورهای گفت وگو با بغداد درباره تثبیت همه حقوق اقلیم کردستان خواهند داشت.

وزیر برنامه ریزی دولت اقلیم کردستان تصریح کرد که در صورتی که توافقی با بغداد صورت بگیرد اقلیم کردستان 3 منبع درآمد خواهد داشت که عبارتند از بودجه دولت فدرال، درآمدهای نفتی و واردات غیر نفتی. و در صورتی که توافقی صورت نگیرد اقلیم بر منابع درآمدی خود تکیه خواهد داشت و گام های برای اجرای اصلاحات در همه بخش ها برای ساماندهی منابعش اتخاذ خواهد کرد.

منابع سیاسی مطلع کرد در گفت وگویی با العربی الجدید گفتند که نیروهای کرد پیش از رفتن مذاکره کنندگان اقلیم کردستان به بغداد گفت وگوهایی خواهند داشت و تاکید کردند که اقلیم کردستان حقیقتا تمایل دارد برای تضمین همه حقوق خود به توافقی با بغداد دست یابد.

روز گذشته «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در دیدار با نمایندگان هیئت های دیپلماتیک در اقلیم کردستان عراق گفت که دولت اقلیم تلاش می کند بهترین روابط را با دولت فدرال داشته باشند تا همه مشکلات به صورت کامل و بر اساس قانون اساسی حل شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا