هشدار شدید اللحن اسرائیل به حماس/تاکید مصر بر اختصاص پرونده فلسطین به این کشور

مصر هشدار شدید اللحن اسرائیل به حماس در خصوص بهانه تراشی برای حملات موشکی به اسرائیل را ابلاغ کرد.

میدل ایست نیوز: منابع مصری خاصی با پایگاه خبری «العربی الجدید» درباره تحولات پرونده میانجیگری مصر برای آتش بس میان گروه های مقاومت فلسطینی در غزه از جمله بین حماس و سایر گروه های مقاومت از یک طرف، و گروه های مقاومت و اسرائیل از طرف دیگر گفت وگو کردند.

این منابع اشاره کردند که مقامات اسرائیل پیام هشدار شدید اللحنی به جنبش حماس از طریق مصر انتقال دادند و گفتند که اسرائیل به حماس هشدار داد که وضعیت آب و هوایی را بهانه ای برای شلیک موشک به سوی اسرائیل و شهرک های اسرائیلی قرار ندهند.

اسرائیل گفت توجیه حماس برای شلیک اخیر موشک به سمت اسرائیل تحت این عنوان که رعد و برق موجب بروز اشتباه فنی در آن شده، غیر قابل قبول است و در آینده به این حملات، پاسخ شدید و سخت داده خواهد شد.

منابع مذکور تصریح کردند که مسئولان دستگاه اطلاعات کل مصر با رهبران حماس ارتباط داشته و تاکید کردند که آرامش اوضاع امنیتی در نوار غزه و عدم اقدام به تحرکات تنش زا ضروری است.

پیش از این در شب سه شنبه توپخانه اسرائیل یک پست کنترل میدانی در شرق بیت حانون و پستی دیگر در شرق حی الزیتون را گلوله باران کرد.

اسرائیل همچنین دو مکان وابسته به حماس در شرق اردوگاه المغازی و البریج در مرکز نوار غزه و پست کنترل میدانی دیگر در شرق حجر الدیک را بمباران کرد.

در همین راستا منابع مصری دیگری گزارش دادند که رایزنی های «عباس کامل»، رئیس سرویس اطلاعات کل مصر با «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که اخیرا در رام الله صورت گرفت، درباره اقدامات مربوط به انتخابات و درخواست مصر برای میزبانی از گفت وگوی میان گروه های مقاومت بود.

این منابع توضیح دادند که نشست دوحه محل مناقشه بین عباس و «ماجد فرج»، رئیس اطلاعات فلسطین از یک طرف و عباس کامل از سویی دیگر بود.

در نشست رام الله طرف مصری بر اختصاص پرونده فلسطین به مصر و حساسیت ورود هر یک از اطراف دیگر به این پرونده تاکید کرد.

دو طرف همچنین درباره هماهنگی با جریان مخالف محمود عباس برای تضمین اقدام جنبش فتح برای عدم به وجود آمدن پیامدهای منفی برای قضیه فلسطین صحبت کردند.

منابع مصری اشاره کردند که مصر نگران است حماس از وضعیت جنبش فتح سوء استفاده کرده و مجددا نتایج انتخابات پارلمانی را به دست بگیرد؛ به صورتی که ممکن است این موضوع بر اوضاع منطقه تاثیر بگذارد.

آنها فاش کردند که رهبران فتح و در رأس آن محمود عباس به قطر و جنبش حماس از عقب نشینی از تشکیل نشستی بین رهبران دو جنبش در دوحه، کمی پیش از آغاز نشست ها در قاهره اطلاع دادند.

منابع مذکور اشاره کردند که عقب نشیتی فتح از این تصمیم برای جلوگیری از خشم مصر صورت گرفت با توجه به اینکه روابط بین دو طرف به تدریج و پس از تنش بین طرفین در پی دیدار رهبران فتح و حماس در استانبول در حال بازگشت به روند عادی خود بود.

قرار است گروه های فلسطینی نشست در قاهره در اوایل فوریه برای بررسی راه های موفقیت آمیز بودن انتخابات در فلسطین برگزار کنند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا