رونق درآمدزایی خانگی زنان عراقی پس از محدویت های کرونا

محدودیت های ناشی از شیوع کرونا به شماری از زنان عراق فرصت داده که به کسب و کار خانگی خود توسعه بخشند.

میدل ایست نیوز: محدودیت های ناشی از شیوع کرونا و قرنطینه به شماری از زنان عراق فرصت داده که با فاصله گرفتن از تبعیض ها و مشکلاتی که برای زنان در محیط کار وجود دارد، به کسب و کار خانگی خود توسعه بخشند.

«روان الزبیدی»، مدیر یک شرکت مردم نهاد عراقی که از شرکت های نوپا و فعالان اقتصادی جوان حمایت می کند می گوید که با شیوع کرونا کسب و کارهای خانگی در عراق به خصوص آنها که زنان اداره می کنند افزایش چشمگیری داشته است.

این کسب و کارها به تولید انواع شیرینی و مواد غذایی و مواد آرایشی و خیاطی مربوط می شود.

«فاطمه علی»، در سال آخر دانشگاه در رشته آزمایشگاه بود که دانشگاه ها به علت کرونا تعطیل و او خانه نشین شد.

او 6 سال پیش در یک برنامه بین المللی تبادل تجارب جوانان از یک کارگاه تولید پنیر سنتی در امریکا بازدید کرده بود و با خود فکر کرده بود که این تولید را در بغداد راه اندازی کند.

برای همین یک دوره آموزشی کسب و کار اینترنتی دید و سراغ پیدا کردن مواد اولیه در بغداد رفت و بالاخره توانست از این راه درآمدی ثابت کسب کند و اکنون صفحه اش در اینستاگرام چند هزار دنبال کننده دارد.

روان الزبیدی با اشاره به مشکلات کسب و کار زنان در بیرون خانه می گوید که در موارد بسیاری، مردان اجازه اشتغال به همسر یا خواهر یا دخترشان را نمی دهند. اینها به مسائل فرهنگی و خرده فرهنگ قبیله ای مربوط می شود.

گزارش های رسمی سازمان ملل در سال 2018 نشان می دهد که فقط 12.3 درصد زنان در سن اشتغال در عراق مشغول کار یا در جست وجوی آن هستند.

«تمارا امیر»، فعال اجتماعی در عرصه آشنا کردن زنان عراقی با حقوقشان، می گوید که روزانه ده ها تماس تلفنی از جانب زنانی دارد که در محیط کار در معرض آزار قرار گرفته اند.

فاطمه علی می گوید که برای کار خود از حمایت خانواده برخوردار شده است. به خصوص که این نحوه کسب درآمد نیاز به خروج از منزل و سرو کله زدن با مردم ندارد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
عربی پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا